Specijalna ginekološka bolnica "Jevremova" u Beogradu prošle godine je upotpunila svoju ponudu i otvorila porodilište. Tim činom su izašli u susret želji mnogih porodica da se njihovo dete rodi u okruženju gde im je sve poznato, u kojem rade stručnjaci koji su im pružali podršku tokom cele trudnoće.

Dr Milicu Ilić, ginekologa u Specijalnoj ginekološkoj bolnici "Jevremova", pitali smo da li na porođaj mogu da dođu i žene koje nisu vodile trudnoću u ovoj ustanovi.
- Naravno! Osnovna ideja nam je bila da otvaranjem porodilišta zaokružimo kompletnu priču od samog začeća do rađanja. Ali, nikako se ne ograničavamo samo na žene koje su vodile trudnoću kod nas. Jedino

Tim koji učestvuje u porođaju uvek je u pripravnosti, a čine ga ginekolog, babica, anesteziolog, pedijatar i neonatološka sestra

je neophodno da trudnice koje nisu praćene u našoj bolnici, a žele da se porode u ovom porodilištu, dođu bar mesec dana ranije - kako bismo se upoznali sa ličnom anamnezom pre trudnoće, samim tokom trudnoće, i napredovanjem kroz nju. Ovde se rade sve vrste porođaja: vaginalni (sa i bez epiduralne anestezije), koji je i najpoželjniji - kako za bebu, tako i za mamu, kao i carski rez - sa totalnom ili epiduralnom anestezijiom (naravno, kada postoje medicinske indikacije za takvu vrstu porođaja).

Da li porođaj može da se "zakaže"?
- U ovom porodilištu se porođaj priprema i planira, što je savremeno vođenje porođaja. To podrazumeva praćenje prirodnog toka trudnoće, sa određivanjem početka i toka samog porođaja, ili samo porođaja - ukoliko je on već počeo. U principu, porođaj može da se zakaže, zato što se pod terminom porođaja ne podrazumeva jedan dan, već nekoliko nedelja. To je period u kome je beba spremna za vanmaterični život.
Ako ustanovimo da je beba zrela i potpuno sposobna za izlazak iz materice, možemo da zakažemo porođaj. Svakako, to nije uvek moguće, jer nas priroda ponekad preduhitri. Ali, ne predstavlja nam nikakav problem, jer je tim koji učestvuje u toku porođaja uvek u pripravnosti. Čine ga: ginekolog (jedan ili dva, ukoliko je planiran carski rez), babica, anesteziolog (anestetičar, instrumentarka - ukoliko se radi carski rez), pedijatar i neonatološka sestra. Treba naglasiti da je porođaj jedna veoma prirodna stvar, i najčešće se završava bez ikakvih komplikacija. Ali, ukoliko komplikacije nastupe, mi smo organizovani, spremni i opremljeni za takve situacije - kako kadrovski, tako i tehnički.


PageBreak
Dr Tatjanu Cvetanović, dečjeg kardiologa u Specijalnoj ginekološkoj bolnici "Jevremova", pitali smo koja je njena uloga kada se beba rodi.
- Sigurna sam da je ovo najsavremenije opremljeno porodilište. Sa jedne strane pruža komfor, a sa druge izuzetnu sigurnost - kako za majku, tako i za bebu. Imamo najsavremeniju opremu za zbrinjavanje novorođenčeta neposredno po rođenju i u prvim danima života. Procedura zbrinjavanja bebe posle rođenja je potpuno ista kao i u svim porodilištima u Srbiji.  
Neposredno po rođenju, obavlja se presecanje pupčane vrpce. Beba se prihvata u toplu, sterilnu tkaninu, a potom spušta na posebno opremljen, zagrejan sto, radi daljeg zbrinjavanja. Laganim, nežnim pokretima, suši se njena vlažna koža. Babica podvezuje ostatak pupčane vrpce, a pedijatar odstranjuje višak tečnosti iz gornjih disajnih puteva i stiče uvid u vitalnost bebe. Procenjuje boju njene kože, reakciju na nadražaj, mišićni tonus, broj i pravilnost disanja i srčanih otkucaja.
Sledi prvo kupanje i obrada ostatka pupčane vrpce, a potom beba dobija identifikacionu narukvicu, na kojoj se nalazi ime i prezime majke i pol bebe. Istu takvu identifikacionu narukvicu dobija i mama. Nakon toga se obavlja prvi kompletan klinički pregled bebe i upisuje u istoriju, zajedno sa drugim važnim podacima koji se tiču mamine trudnoće i bebine porodice. Sledi nega kože lica i tela, kao i ukapavanje antiseptičnih ili antibiotskih kapi u oči. Beba posle toga prima prvu dozu vakcine protiv hepatitisa B i vitamin K. Oblači se i utopljava, čime se završava takozvani primarni tretman, i beba naredna dva sata uglavnom miruje.
Zatim sledi prvi podoj, koji je uvek uz prisustvo i pomoć medicinskog osoblja, a kada se podoj završi - beba spava.

Beba se hrani i presvlači na svaka tri sata, ili češće - ukoliko je to potrebno. Kupa se kompletno jednom dnevno, neguje joj se koža, obrađuje ostatak pupčane vrpce, meri i beleži telesna težina. Bar dva puta dnevno se beleže takozvani vitalni parametri, kao i bilo koje odstupanje od očekivanog u izgledu i ponašanju bebe - dokle god boravi u porodilištu. Mama se sve vreme obučava, i u meri koju ona sama određuje - učestvuje u postupcima hranjenja i nege bebe. Pre otpuštanja iz porodilišta, beba dobija BCG vakcinu protiv tuberkuloze, a iz pete joj se uzima uzorak kapilarne krvi. To je važno zbog ranog otkrivanja metaboličkih poremećaja - hipotireoze i fenilketonurije. Jer, ako se ne otkriju i ne leče na vreme, mogu da nastanu ozbiljne posledice.

PageBreak

Slobodanku Mitrović-Bobu, glavnu sestru bolnice, pitali smo kakva je uloga babice u toku porođaja.
- Kao i u svim porodilištima, uloga babice je da pruži porodilji podršku - savetodavnu, stručnu i emotivnu, ali i da bude stalno pored nje. Mi smo ovde kao jedna porodica. Žene koje vode trudnoću u našoj bolnici, i koje se odluče za porođaj u našem porodilištu, zaista su kao članovi naše porodice. Porodilje me prihvataju kao majku, a ja na njih gledam kao na svoju decu. Porodiljama je važna sigurnost, komfor i privatnost, a upravo to možemo da im pružimo u našem porodilištu.  

Dragi roditelji, sigurni smo da na ovom mestu možete da dobijete najbolju stručnu podršku i pomoć, da bi prvi dani novog člana vaše porodice započeli u toplom i prijateljskom okruženju. Važno je imati izbor, a ukoliko vam mogućnosti to dozvoljavaju, onda će vaša želja biti ispunjena.

Dr Milicu Ilić smo pitali i o kapacitetima porodilišta, dužini boravka i ceni porođaja.
- Naša bolnica ima ukupno 15 kreveta, a porodilište za sada pored porođajne sale ima dva kompletno opremljena apartmana, kao i "Baby box", prostoriju namenjenu nezi novorođenčeta. Kada žena dođe na porođaj, sve ono što joj je potrebno - dobija u Bolnici.
Ukoliko je sa mamom i bebom sve u redu, odlazak kući se planira treći dan po rođenju. Prosečan boravak u bolnici je tri do pet dana. Beba se pre otpusta još jednom detaljno pregleda, a mami se daju uputstva za ishranu i negu novorođene bebe.

Cena porođaja u našoj bolnici je 300.000 dinara, a ona uključuje sve preglede trudnice pre samog porođaja, konsultaciju sa anesteziologom oko izbora anestezije, psihofizičku pripremu, kompletan porođaj sa anestezijom, boravak u porodilištu uz neprekidan nadzor ginekologa, pedijatra i medicinskih sestara, sve preglede i laboratorijske analize koje se obavljaju u vreme boravka u porodilištu, ali i kontrolne preglede nakon napuštanja Bolnice. Takođe, u našem porodilištu je ocu omogućeno da prisustvuje porođaju.

Vesna Stanimirović