Jedno od najčešćih pitanja budućih roditelja, postavljenih doktoru u toku ultrazvučnog pregleda trudnice, jeste: "Koji je pol deteta?". Mada je ovo, naizgled naivno, neizbežno pitanje roditelja, iza njega se ponekad kriju ozbiljni problemi za doktora koji radi ultrazvučni pregled. Nepotrebno je naglašavati frustraciju roditelja kod pogrešnog određivanja pola. Zbog toga mnogi doktori izbegavaju odgovor, čak i kada je trudnoća znatno uznapredovala.

Zašto je važno da doktor utvrdi pol bebe?

Odgovor na pitanje o kom polu je reč, sa stanovišta medicine je veoma važno. Jer, neke bolesti se vezuju isključivo za jedan pol. Međutim, postoje i stanja neodređenog pola, takozvanih nejasnih genitalija - ambiguous, mada se to retko dešava. U toj situaciji, postoji hromozomski XY - muški pol, a izgled spoljnih genitalija mnogo više odgovara ženskom polu. Odnosno, postoji podeljen skrotum bez testisa (skrotumi su kožne kesice u kojima su smešteni testisi), mikropenis spušten na dole, sa otvorom mokraćnog kanala sa donje strane penisa. Pritom nema dokaza za postojanje unutrašnjih ženskih organa. U toku pregleda ultrazvukom, ovakve spoljne genitalije mnogo više odgovaraju izgledu genitalija kod ženskog pola nego muškog.

Sa druge strane, poznato je da kod bolesti nadbubrega ploda može da dođe do izrazitog uvećanja klitorisa i otečenih stidnih usana - labija, uz naznaku postojanja unutrašnjih ženskih polnih organa. Nažalost, takvo stanje može da podseća na muški pol ili, čak, na stanje neodređenog pola.

Obe situacije, ako nisu uočene u toku ultrazvučnog praćenja trudnoće, nakon rađanja deteta predstavljaju veliko "iznenađenje" i brigu budućih roditelja, kao i "dokaz" neadekvatne procene lekara koji je ultrazvukom pratio trudnoću.

Kako doktor "zna" kog je pola beba?

Formiranje spoljnih polnih organa ploda nastaje u prvom trimestru. Pol deteta veoma pouzdano može da se odredi ultrazvukom, od 12. do 14. nedelje trudnoće. U toku ultrazvučnog pregleda, formirana struktura budućeg penisa je okrenuta okomito, na uzdužnu osovinu ploda, dok je klitoris uporedo položen. Takođe, i na poprečnim presecima se jasno razlikuju ovi organi.

U daljem praćenju trudnoće (II i III trimestru), potrebno je proveravanje porasta penisa i registrovanje testisa u skrotumima, kao i registrovanje unutrašnjih organa devojčica, to jest uterusa (materice). Potiskivanje zida mokraćne bešike od strane materice je ultrazvučni marker u proceni pola deteta, kao i veličina distance između debelog creva i mokraćne bešike.

Nažalost, dešava se, mada retko, da u drugoj polovini trudnoće ne dolazi do adekvatnog porasta i izgleda spoljnih organa ploda. Zbog toga raste sumnja na stanje neodređenog pola, a samim tim i obaveza doktora da tačno proceni pol deteta. Kriterijumi u dvodimenzionalnoj ultrazvučnoj tehnici već dugo postoje. Otkrivanje takozvanog Tulipan znaka i nedovoljna distanca između debelog creva, odnosno rektuma i mokraćne bešike, ukazuje na stanje neodređenog pola. Kod takvog ploda postoji predvojen skrotum - bifidum skrotum, mikropenis i nepravilna pozicija otvora izvodnog mokraćnog kanala (hipospadija).

Kojim ultrazvučnim aparatom se postavlja najpreciznija dijagnoza?

Bilo je logično da će trodimenzionalna i četvorodimenzionalna ultrazvučna tehnika tu očiglednu nepravilnost lako da razlikuje od ženskog pola sa otečenim labijama. Nažalost, prvi ohrabrujući rezultati sa početka ove decenije, objavljeni u medicinskoj literaturi, promenjeni su novijim izveštajima koji ukazuju na nemogućnost prikazivanja te anomalije uz pomoć pomenute tehnike. Naime, u multiplanarnoj analizi, to jest slikama u dve ravni, dobijaju se znaci koji ionako mogu da se registruju u toku ultrazvučnog dvodimenzionalnog pregleda. Međutim, sumnja na stanje neodređenog pola ploda nije mogla da bude potvrđena na završnom, takozvanom rendering modu, gde se virtuelno prikazuju spoljne genitalije. Na taj način, ova tehnika za sada ne može da potvrdi sumnju na postojanje stanja neodređenog pola ploda, na šta se posumnjalo na standardnom ultrazvučnom pregledu. Čak je zaključeno da su postojeći sonomorfološki markeri, dobijeni u toku dvodimenzionalne sonografije, dovoljni za otkrivanje nejasnih (ambiguous) genitalija kod ploda.

Dr Tihomir Mihailović, spec. radiologije; dr Aleksandar Dmitrović, spec. ginekologije i akušerstva