Koliko god da mame vole svoju decu i spremne su na sve zbog njih, to ne znači da ponekad – ili vrlo često – nisu umorne od svih obaveza koje imaju. Ako hvatate sebe da se nostalgično prisećate dana iz perioda pre nego što ste postali majka, kada ste imali vremena za sve, vreme je da uvedete neke promene koje će vam pomoći da budete odmorniji, zadovoljniji, a samim tim i da više uživate u majčinstvu.
Evo šta kažu psiholozi, kojih malih 10 promena mogu da pomognu mamama da budu srećnije.
1. Isplanirajte svaki dan vreme za sebe
Ako budete čekali slobodan trenutak da napokon uradite nešto za sebe, verovatno ćete se načekati. Umesto toga, preuzmite kontrolu nad svojim danom i isplanirajte vreme za sebe, kako biste izbegli roditeljsko sagorevanje.
Vreme za sebe može da podrazumeva šta god da vama prija, zato pustite mašti na volju i imajte na umu da ukoliko isplanirate neki trenutak za sebe, veće su šanse da se to i desi.
2. Vežbajte da 10 minuta budete u miru i tišini
Ako vam to prija, možete da probate meditaciju, ali može biti dovoljno i da legnete da se odmorite deset minuta, u miru i tišini. Ono što je važno je da pokušate da tih nekoliko minuta ne razmišljate ni o čemu (ili bar ni o čemu opterećujućem, poput toga šta sve treba da uradite), već se koncentrišite na disanje.
3. Vežbajte svakodnevno
Mamama je uglavnom teško da pored svih obaveza nađu vremena za vežbanje, nekad su i previše umorne da bi vežbale, i to jeste teško, ali ne znači da treba da odustanete.
Pokušajte da nađete vrstu treninga koja vam prija i vežbe kojima ćete se radovati ili barem hodajte malo brže, i to može da se računa kao trening.
4. Neka vam odmor bude prioritet
Spavanje i odmor su za većinu mama luksuz koji ne mogu da priušte, ali imajte na umu da je sve lakše kada se naspavate. Da biste izbegli roditeljsko sagorevanje, hroničan stres i iscrpljenost, neka vam bude prioritet da se noću naspavate i odmorite.
Dakle, ako to znači da ćete otići da spavate, a da niste završili baš sve ukući što ste planirali, neka tako bude.
5. Zapisujte svoj napredak
Pokušajte da pišete svoj dnevnik, ako je moguće svakodnevno, ili barem nekoliko puta nedeljno. U njemu zapisujte sve što ste završili tog dana ili nedelje.
Ponekad će biti dovoljno da samo pročitate šta ste sve uradili, kako biste se bolje osećali i bili zadovoljniji jer te male dnevne obaveze često nekako i ne primećujemo, ne pridajemo im značaj, a zapravo su važne. To će vam pomoći da se osećate bolje, a taj osećaj ispunjenosti jer ste svašta obavili može da pomogne da ne budete previše iscrpljeni, piše yourtango.
6. Pravite pauze
Kada ste sa decom i postajete nervozni zbog izgubljenih čarapa, nereda u dečjoj sobi, najbolje što možete da uradite je da kažete glasno: "Mama će sada napraviti pauzu jer postajem frustrirana. Kada se smirim, vratiću se da završimo ovaj razgovor".
Tokom ove pauze koju pravite fokusirajte se na duboko disanje i umirite se. Kada se vratite da pričate sa detetom, videćete koliko će vaš razgovor biti efikasniji nakon što ste se umirili.
7. Promenite rutinu
Jedan od razloga za iscrpljenost ili sagorevanje je taj što se mame često osećaju zaglavljene u svakodnevici – ustajanje, kuvanje, čišćenje, briga o potrebama dece, posao, i svaki dan ukrug.
Ta predvidljivost svakodnevice i manjak nekog uzbuđenja vremenom čine da se mame loše osećaju, ali neke male promene u rutini mogu da pomognu. Čak i one naizgled nebitne promene – šta ćete spremiti za večeru, kojim putem ćete se vratiti s posla, izlazak na kafu sa prijateljia, spontanost kada god je to moguće, mogu da pomognu u sprečavaju sagorevanja.
8. Pazite na ishranu
Mnogo ćete se bolje osećati kada svoje telo nahranite nekim zdravim, celim namirnicama, umesto da stalno grickate ostatke hrane svojih mališana ili neke grickalice.
Česti i nagli skokovi i padovi šećera u krvi do kojih dolazi nakon raznih grickalica i slatkiša, dovode do osećaja umora i nervoze, zato se držite hrane bogate proteinima i videćete koliko će vam raspoloženje biti stabilnije.
9. Napravite vreme za uživanje bez uređaja
Studije pokazuju da preterana izloženost društvenim mrežama, stalna kupovina onlajn i uopšte dosta vremena provedenog pred ekranima loše utiču na naše blagostanje. Što duže skrolujete društvenim mrežama, lošije se osećate u vezi sa sobom, svojom decom, svojim životom.
Zato, učinite sebi uslugu i ograničite vreme koje provodite onlajn i birajte isključivo sadržaj zbog kojeg se osećate dobro u svojoj koži, a vreme koje biste proveli skrolujući iskoristite da se vidite ili razgovarate sa nekim koga volite.
10. Zapamtite da je ovo faza i da će proći
Ako imate malu decu, pa stalno kupite stvari za njima, ne spavate noću i suočavate se sa njihovim izlivima emocija svakodnevno, zapamtite da je to samo faza i da će proći. A ako imate tinejdžere koji prevrću očima i lupaju vratima u kući, znajte da je i to samo faza.
Ponekad, kada se nalazite u nekoj iscrpljujućoj životnoj fazi, može pomoći da imate na umu da se život stalno menja, te da neće uvek biti tako. Zato imajte na mu da deca rastu, pa će se i vaša dnevna rutina menjati, a vi ćete opet biti žena, drugarica, sestra, ćerka, i nećete se uvek osećati kao da ste "samo" mama.
BONUS VIDEO: