NAŠLA SAM SLIKE SVOG SINA NA STRANICI ZA USVAJANJE DECE: Mama se šokirala, pa otkrila kako su tamo dospele

Mame čija su deca influenseri otkrivaju kako štite mališane od zloupotrebe njihovih fotografija i sa čime se suočavaju.

Instagram/Screenshot/allthingsjerome

Neki roditelji vole da na društvenim mrežama dele fotografije svoje dece, a ima i onih koji od toga čak i zarađuju, praveći od svojih mališana influensere. Model i influenserka Nina Gontije je jedna od njih, a njen sin Džerom (4) na Instagramu ima čak i više pratilaca od svoje mame – 97.000 naspram njenih 72.000.

Maleni Džerom zarađuje oko 20.000 dolara godišnje od saradnji sa brendovima, a 90 odsto od te sume njegova majka stavlja na račun, kako bi taj novac dobio kada odraste.

Nina kaže da radi sve što je u njenoj moći da zaštiti svoje dete kako raste broj njegovih pratilaca na mrežama.

"Kao majka verujem da radim sve što mogu da bih ga zaštitila, tako da ne objavljuje fotografije gde su on i njegov brat bez majice ili u peleni. Takođe, ne objavljujem slike iz nekih poznatih ulica, koje mogu da odaju bilo kakvu lokaciju", rekla je ona za ABC Four Corners.

Međutim, kako je Džerom stariji, Nina je primetila da neki nalozi na mrežama skidaju njegove fotografije i objavljuju ih kao svoje, zbog čega im je čak i pisala, ali bez mnogo uspeha.

"Bilo je užasno, posebno kada mi pišu ’to je moje dete’, a on sedi tu pored mene. Šta žele da postignu time? Frustrirajuće je, ali ne mogu mnogo da uradim", kaže ova mama. Ali, to nije najstrašnije što se desilo.

Naime, Nina je fotografije svog sina našla čak i na sajtu jedne agencije za usvajanje dece u Americi. Zapravo, našla je nekoliko njegovih fotografija iz različitih uzrasta.

"Srce mi se slomilo. Počela sam da plačem, naježila sam se, kako je otišlo toliko daleko? Osećala sam se užasno, kao majka treba da zaštitiš svoje dete, a ja sam se osećala kao da je to izvan moje kontrole u tom trenutku", rekla je ova mama.

To nije jedini primer, pa je i mama desetogodišnje Ave koja ima 14.000 pratilaca na Instagramu i od toga zarađuje oko 500 dolara mesečno, istakla da je objavljivanje fotografija dece ima i svoje mračne strane. Kako kaže njena mama Zoe, neretko ispod fotografija devojčice vidi eksplicitne komentare, a takođe joj šalju i eksplicitne fotografije u inboks.

"Prvi put kada se to desilo, bukvalno mi je bilo muka u stomaku", kaže mama, dodajući da svako jutro filtrira komentare i blokira pratioce, a zbog bezbednosti svojoj ćerki ne da da sama čeka školski autobus ili ide sama do prodavnice.

"Razgovarali smo o dobrim i lošim stranama toga i razgovarali smo sa Avom. Na kraju, ona to voli. Kao roditelj, mislim da smo veoma oprezni u svakom trenutku, ali ostajemo na mrežama jer ona u tome uživa".

Komandant Australijske federalne policije, Helen Šnajder upozorava da opasnost ne preti samo deci koja su popularna na društvenim mrežama, već je opasno i kada roditelji objavljuju njihove fotografije "jer će predatori svakako ići na one korisnike koji su im lako dostupni". Ona je istakla da u zaplenjenim uređajima prestupnika često nalaze i "bezopasne" odnosno ne*eksualizovane fotografije dece.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Digitalna demencija kod dece  TikTok/stricek_dusko

(Yumama/N. Z.)