Društvene mreže, internet nisu nimalo bezbedna mesta, na kojima možete da ostavljate neoprezno sadržaje o deci, svojoj lokaciji, podacima i još mnogo osetljivih detalja koji vam promaknu na fotografijama. Takođe vodite računa, o tome da gajite generacije dece koja stasavaju uz stalno prisutvo i pozornost uže i šire javnosti na internetu i da možda današnji banalni i zabavni sadržaji, u budućnosti mogu da ih posrame ili im naude, a da toga niste ni svesni. Evo šta ne smete da objavljujete da biste zaštitili svoju decu, kako prenosi Reader’s Diagest - u. 

Vaša lokacija

To može biti samo slika vašeg deteta koje se osmehuje ispred vašeg doma, ali objavljivanje fotografija vašeg privatnog imanja može učiniti privilegovane informacije javnim. Ulični znakovi, kućni brojevi i adrese stanova mogu izgledati kao bezopasni pozadinski prizor, ali kada objavite tu sliku, mogla bi da se zloupotrebi, čineći vaše dete ranjivim na krađu identiteta, digitalnu otmicu, gde stranci podižu slike i pretvaraju se da su deca njihova sopstvenu, ili čak stvarnu otmicu.

Lični identifikatori

Vaše dete drži rukom ispisan znak na svom rođendanu na kome piše „Danas punim 6“ divnim slovima. Ništa strašno, zar ne? Zapravo, davanje informacija kao što su datum rođenja vašeg deteta ili mesto rođenja i puno ime nije idealno je, jer se ti identifikatori koriste za upućivanje na mnoge privatne naloge. Možda mislite da dobro snimljena fotografija za pasoš zaista privlači osmeh vašeg deteta i kovrdžave bebe, ili da budete toliko ispunjeni ponosom da je vaš novi vozač položio ispit za vožnju - da snimite čestitku njegove ili njene dozvole. Pre nego što objavite na društvenim mrežama, napravite korak unazad i razmislite o informacijama koje dajete. Ako želite da nastavite da delite ljudima, razmislite o blokiranju naloga na društvenim medijima. Saznajte šta se dešava kada nekoga blokirate.

Bilo kakvo stanje nagosti

Bebe koje prskaju okolo tokom kupanja su definitivno divne, ali objavljivanje fotografija vaše dece u bilo kom stanju bez odeće – čak i u malom bikiniju – nije pametno. Koliko god da je tužno zamisliti, ove fotografije bi mogle pasti u pogrešne ruke i biti dostupne grabežljivcima na mreži. „Razmišljajte o svojoj deci kao o autonomnim ljudima koji imaju pravo na zaštitu ne samo od fizičke, već i nematerijalne štete“, kaže Stejsi Stajnberg, profesor pravnih veština na Pravnom fakultetu Univerziteta Floride Levin u Gejnsvilu, Florida, i pomoćnik direktora za Centar za decu i porodicu. Definitivno izbegavajte objavljivanje fotografija tuđe dece bez njihove dozvole — jer je to zapravo nezakonito u nekim državama. 

Ranjivost i sramotni trenuci

Objavljivanje fotografije vašeg bolesnog deteta moglo bi izazvati komentare i saosećanje na društvenim mrežama, ali razmislite kako bi to moglo uticati na vaše dete. Ono što smatrate trenutkom za pamćenje – i objavljivanje – moglo bi da im bude neprijatno. Sledeći put kada vaše dete bude u krevetu i ima kijavicu, bude hrabro dok se snima u ordinaciji ili sedi u bolničkoj odeći, razmislite o ovom pitanju pre nego što snimite: „Da li bi vaše dete želelo da vidi ovu svoju fotografiju na mreži u budućnost?" Isto važi i za „prekretnice“ kao što je upotreba noše po prvi put, dobijanje menstruacije ili prvi poljubac. Zadržite trenutke zbog kojih bi vaše dete moglo da pocrveni od sramote van mreže i u porodičnom albumu.

Ispasti iz uloge

„Slatki“ bes koji izaziva vaše dete – ili branik koji je vaš tinejdžer sinoć otkinuo sa auta – može izgledati nekako komično u to vreme, ali dokumentovanje lošeg ponašanja bi moglo da se vrati, da proganja vaše dete. „Prva deca društvenih medija tek sada ulaze u odraslo doba i na tržište rada“, kaže Steinberg. „Iako poštujem pravo roditelja da dele, važno je uzeti u obzir autonomiju deteta i omogućiti im da kreiraju sopstveni digitalni otisak.

Borbe u ponašanju

Društveni mediji nisu za sramotu dece. Bilo da je u pitanju piškenje u krevet ili problem sa učenjem čitanja, fotografisanje i natpis na način koji naglašava poteškoće vašeg deteta može biti problematičan. Razotkrivanje njihove slabosti moglo bi otvoriti vrata zadirkivanju i maltretiranju — i uvesti etikete koje bi se mogle zalepiti. „Važno je da pozovemo stariju decu u razgovor o tome šta treba, a šta ne treba da se deli“, kaže Stajnberg. „Trebalo bi da ih pitamo da li bi nešto moglo biti sramotno.

Loše ocene

Osramotiti svoje dete na mreži objavljivanjem izveštaja o lošim ocenama nije pametno. Iako je razumljivo doći i zatražiti pomoć, društveni mediji nisu mesto za to. Ne samo da ćete dobiti savete iz generalizacije – od kojih veliki deo možda nije dobar i bolje je rezervisati za roditeljski sastanak – već bi se to potencijalno moglo vratiti i povrediti vaše dete.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Smešne situacije se dešavaju i odraslima, koji se ponašaju kao deca TikTok/ kelsea_bowersmith