Kada mamama i tatama treba pomoć oko čuvanja dece, obično su bake prve koje "uskaču". One su veoma važan "tajni sastojak" srećnog detinjstva, i ujedno osobe koje imaju veliki uticaj na mališane. Majke su najčešće mnogo mirnije i više poverenja imaju da baka čuva dete nego dadilja, što je sasvim razumljivo.

Međutim, čuvanje dece od strane baka ima svojih prednosti, ali i mana, a evo koje su.

Prednosti

Dete raste okruženo brižnošću i od bake prima pozitivne emocije. Savremene bake obično su veoma strpljive, čitaju mališaima knjige, objašnjavaju, uče ih raznim stvarima.

Bake uglavnom vole da ugađaju unucima, pa im često spremaju ukusu hranu, a uz to ih slušaju, odgovaraju na brojna pitanja i svu svoju pažnju posvećuju mališanima.

Strpljive su. Starije generacije nisu toliko u žurbi kao mlađe, pa mogu sa mnogo više strpljenja da istolerišu tantrume i slično.

Bake se teško ljute na svoje unuke, a deca se često poveravaju upravo njima jer znaju da će ih baka saslušati i razumeti. U tom smislu, bake neretko imaju i ulogu "psihologa".

Baka je bolja opcija od dadilje jer ona zaista voli dete svim srcem i uvek će se truditi da sve radi kako je najbolje za njega.

Dok čuva dete, baka mu usput prenosi i neke porodične tradicije i iskustva. Mališan može i mnogo toga da sazna o široj familiji, nekim ranijim vremenima...

Mane

Bake svojim unucima iskreno žele sve najbolje, ali istovremeno neke od njih misle da jedino one znaju kako treba da se odgajaju decu. Bilo kakav prigovor ili kritiku od strane roditelja deteta mogu da dožive vrlo lično.

Roditelji i bake i deke bi trebalo da imaju jedinstven pristup vaspitanju deteta. Na primer, pogrešno je da, ako roditelji uče dete da bude samostalnije, baka bude ta koja svojevoljno preuzima da radi mnogo toga umesto mališana. Bake ponekad, iz ljubavi i želje da ugode unucima, dopuštaju i ono što roditelji zabranjuju, što zbunjuje dete, piše ya-roditel.ru.

Autoritet roditelja je narušen. Neke bake daju sebi za pravo da kritikuju roditelje deteta pred mališanom, na taj način urušavajući njihov autoritet. Poštovanje prema roditeljima je jednako važno koliko i ljubav.

Prezaštićivanje – bake često žele da zaštite unuke od svih mogućih poteškoća, pa žele da umesto njih reše sve probleme, učestvuju u dečjim konfliktima i zauzmu "pravu stranu". One su u stanju da, opet iz ljubavi, hrane i bukvalno stavljaju deci hranu u bez obzira na to što je mališan već krenuo u školu i slično.

Nepostojanje granica – bake deci dozvoljavaju gotovo sve, želeći da na taj način iskažu svoju neizmernu ljubav. Mnoga deca promene ponašanje čak i nakon kratkog boravka kod bake i deke, te je roditeljima nakon toga veoma teško da uspostave red i svakodnevnu rutinu.

Česti konflikti između bake i roditelja deteta su gotovo neizbežni. Stavovi o odgajanju dece danas i nekad se značajno razlikuju i upravo to je čest uzrok svađa. Dovoljno je da baka kaže "u naše vreme to nije moglo tako" i eto rasprave.

Kako ublažiti loše strane

U najvećem broju slučajeva je bolje da dete čuva baka nego dadilja, ali kao i sve, i to ima svojih mana. Ipak, ako baka čuva vaše dete, evo šta možete da preduzmete kako biste ublažili te loše strane, ukoliko vam se čini da ih ima.

Budite jedinstveni u zahtevima prema detetu – to uključuje da dete i kod roditelja i kod bake ima istu dnevnu rutinu, iste odgovornosti. Razgovarajte sa bakom kako biste utvrdili pravila.

Neka baka ne bude služavka – objasnite joj da se dete neće umoriti ako mu da neke kućne obaveze u skladu sa uzrastom deteta.

Naučite dete da poštuje baku – ne dozvolite mu da se grubo ponaša prema njoj ili da pokušava da je izmanipuliše.

O odlukama i eventualnim konfliktima vezanim za vaspitanje ne razgovarajte pred detetom.

Na kraju, imajte na umu da su mame i tate, bake i deke najvažniji u životu deteta, pa se potrudite da među vama vladaju harmonični odnosi.

BONUS VIDEO:

Ograničenje za bake i deke Izvor: Ograničenje za bake i deke