Mamama je bezbednost dece najvažnija na svetu, i to je prosto tako. Međutim, neke majke imaju potrebu da previše štite svoje naslednike i, iako to dolazi iz najbolje namere, ima loš efekat na mališane, o čemu naširoko pričaju stručnjaci.

Takođe, stručnjaci kažu i da su majke koje možda nisu bile dovoljno zaštićene u detinjstvu sada te koje svoju decu štite previše, a evo po čemu se prepoznaju:

1. Previše kontroliše

Majka koja previše štiti decu ne može da odoli, već pokušava da kontroliše i utiče na sve odluke svoje dece. Možda im ne dozvoljava da sami odaberu šta će da obuku ili im ne dozvoljava da se druže sa drugarima posle škole iz straha da ne urade nešto opasno.

2. Stalno brine za bezbednost dece

Još jedna stvar koja odaje previše zaštitnički nastrojenu majku je to što stalno brine za bezbednost svoje dece. Vrlo je moguće da je ona u detinjstvu morala da prođe kroz neke neprijatne situacije sama, zbog čega se nije osećala voljeno i cenjeno. Zato bi sada želele da svaki trenutak budu uz svoju decu, da ih nadgledaju, iz ljubavi i straha.

3. Ne pušta decu da budu ono što jesu

Za ovu majku su deca centar svemira, a kao razultat toga, jako joj je teško da ih puste da prosto budu ono što jesu. U njenoj glavi, deca koja odrastaju da budu "svoji ljudi" napuštaju dom i odlaze u svet od koga se ona trudi da ih zaštiti. Iz tog razloga, ova mama se trudi svim silama da njena deca ostanu samo deca, što na njih u određenom periodu može da ostavi loše posledice. Koliko god teško bilo, mališani moraju da razvijaju svoja interesovanja, da donose svoje odluke.

4. Ne može da ih pusti da odu od kuće

Kada roditelji pomisle da će doći trenutak kada će deca otići od kuće, obično im zasuze oči jer to zaista nije lako. Ipak, napuštanje roditeljskog doma zarad osamostaljivanja ili školovanja je normalan korak, ali to mama koja previše štiti decu jednostavno ne može da prihvati. Umesto da ih ohrabri na taj korak, ona će im usaditi sumnju i strah, otežavajući im na taj način da se osamostale, piše YourTango.

5. Nudi previše emocionalne podrške

Žene koje u detinjstvu možda nisu dobijale dovoljno emocionalne podrške od svojih roditelja sada se svim silama trude da njihovoj deci toga nikad ne zafali. Međutim, to može da ode u drugu krajnost, pa one sada svoje naslednike štite baš od svega što bi moglo da ih povredi, ne dozvoljavajući im da preuzimaju neke rizike i razvijaju otpornost.

6. Kritikuje sve veze svoje dece

Majka koja preterano štiti decu u detinjstvu će za njih kupovati najbolju odeću, voditi ih u najbolje škole, a onda, kada odrastu, misliće da niko nije dovoljno dobar za njih i tako će im rasterivati sve (potencijalne) partnere.

7. Ne postavlja dobre granice

Neretko previše zalazi u lični prostor svoje dece i postavlja im previše lična pitanja, daje im savete koje nisu tražili i meša se u njihova lična posla. Decu to nervira, a zapravo je stvar u tome da je ona kao dete često bila ignorisana, pa sada želi da bude bliska sa svojom decom do te mere da je mališanima neprijatno.

8. Stalno spasava decu

Bilo da su u pitanju neki manji problemi u školi ili kod kuće, ova mama ima osećaj da treba da spasava dete od svega i uvek je tu da reši svaku, pa i najmanju neprijatnost. Nažalost, stalno takvo ponašanje će decu učiniti previše zavisnom od nje, te ih sprečitli da nauče sami da se snalaze u raznim situacijama.

9. Ne daje deci nikakve odgovornosti

Za decu može da bude veoma frustrirajuće kada osećaju kao da im roditelji ne veruju ni kada su u pitanju neke najbanalnije stvari, poput odlaska do prodavnice. Majke koje preterano štite decu svojim naslednicima ne daju baš nikakve obaveze, ne iz neke loše namere, već zato što se potajno plaše da će se njihovi naslednici povrediti.

Nije lako, ali je važno da roditelji imaju poverenja u svoju decu da će doneti dobre odluke. Osim toga, normalno je i da ponekad pogreše.

10. Govore umesto svoje dece

Izrazito zaštitnički nastrojene majke žele da njihova deca uvek budu zadovoljna i srećna, uspešna. Međutim, to postaje problematično kada osete potrebu da budu "mirođija u svakoj čorbi", te da govore umesto svoje dece kada je u pitanju odluka koju će školu upisati i slično. Iza toga se najverovatnije krije osećaj nezaštićenosti u detinjstvu, pa ove mame sada ne žele da ponove tu grešku svojih roditelja, te uvek govore u ime svoje dece.

BONUS VIDEO:

Znak da ste dobar roditelj  TikTok/20vc_tok