Deca su danas prilično opterećena školskim obavezama, a neke mališane roditelji dodatno opterećuju upisujući ih na "milion" vannastavnih aktivnosti. Iz ovih ili onih razloga, neka deca ili su prosto lošija u školi, ne uče dovoljno ili možda im teško ide neki određeni predmet, ali koji god da je razlog, posledica su loše ocene.

U tom slučaju, roditelji obično pokušavaju da pomognu detetu tako što mu pomažu oko domaćih zadataka i slično, a evo šta o tome kaže najpopularniji ruski psiholog Mihail Labkovski za deti.mail.ru.

On ističe da se na testiranjima pred upis u školu odlučuje da li dete ispunjava sve uslove za školu, tako da svi problemi koji kasnije nastanu u učenju nisu krivica mališana. Psiholog Labkovski smatra da je to odgovornost škole i nastavnika.

"Možete, naravno, da mu pomognete oko domaćeg zadatka – samo ako ono traži i u granicama razuma (ne tako što ćete da gledate s njim u knjigu dva sata). Takođe, budite mudri kada mu pomažete – postavite detetu pitanja, tako da dok na njih odgovara pokuša samo da dođe do tačnog odgovora. I nikada ne radite sami nešto umesto deteta – ne preslišavajte ga, ne pakujte mu knige, ne pregledajte mu domaće zadatke", rekao je psiholog, dodajući da se roditelji sada sigurno pitaju šta onda treba da rade.

"Nastavnici kažu roditeljima: 'Program je težak, dete ne može samo sve da uradi bez roditelja'. Vi klimnete glavom u znak slaganja, nema potrebe da se svađate sa njima. Možete čak i da slažete kako ste već napustili posao da biste herojski sedeli sa svojim detetom dok ono uči integrale. Nakon toga, polako idite svojim poslom – naravno, nastavljajući da ignorišete gradivo koje vaše dete treba da nauči", savetuje psiholog Labkovski.

On dalje ističe kako će verovatno nakon toga nastavnici pitati roditelje kako je moguće da dete ne napreduje, ako mama i tata kod kuće uče sa njim, kako su rekli.

"Odgovorite im: 'Ja sam šokiran/a, sedim kod kuće sa njim od ujutru do uveče'. Ova situacija će primorati nastavnike da se sami potrude da dete nauči – zapravo, da rade svoj posao", poručuje psiholog.

On ističe da je godinama radio u školi, te da je video desetine hiljada raznih učenika, te da mnoga deca petice u školi "zarađuju" lijući suze nad knjigama.

"Velika većina odličnih učenika su anksiozni perfekcionisti koji žive u ubeđenju da ih roditelji ne vole, ali da će ih sigurno voleti ako budu dobijali dobre ocene u školi. I to je, naravno, tragedija", zaključuje psiholog.

BONUS VIDEO:

Učiteljica otkrila koji poklon želi od dece TikTok/moms

(Yumama/N. Z.)