Za svaku majku, njena uloga je manje-više jasna, a delom i iskustvom koje joj prenosi njena sopstvena majka. Čak i tokom trudnoće, žena oseća šta se dešava sa detetom u materici, kontakt je već uspostavljen između bebe i nje.
Nakon rođenja, kada se beba fizički „odvoji“ od majke, nastavlja da bude u potpunosti zavisna od nje dugo vremena. Emocionalni i fizički kontakt sa majkom postaje primarno čulo na koje će se nadograditi sva naredna iskustva deteta. U ovoj fazi, majka i dete formiraju simbiozu.
Da tata ne bude treći točak
Nakon rođenja bebe, otac se često oseća suvišnim. U stvari, simbiozi majka-dete je preko potrebna treća strana, iako muškarac nema uvek priliku da to oseti.
Ponekad „nepodnošljivi” zahtevi trudnice ponekad služe kao neka vrsta testa: žena, osećajući sve veću slabost, treba da oseti da može nešto da poveri svom mužu, da se osloni na njega.
Pre svega, zbog činjenice da je žena sada usredsređena na drugu osobu, njena ljubav, pažnja, briga koju je pružila svom mužu sada je upućena bebi, njene ambicije, nade su sada usmerene ka njemu, dete je sada razlog njenog ponosa i divljenja. Ali svet žene sada je fokusiran samo na njeno dete, njen kontakt sa spoljnim svetom slabi. Barem, uz svu tu brigu o detetu. A tata, čiji svet nije stigao da se promeni, postaje onaj koji povezuje svoju porodicu sa ostatkom sveta.
Poteškoće koje čekaju porodicu nakon rođenja deteta
Kada su majka i dete fokusirani jedno na drugo, otac (ili neko drugi ko zamenjuje oca u slučaju kada je detetov otac nedostupan) je spoljna figura, dizajnirana da postane neka vrsta školjke koja čuva i štiti u ovoj fazi. prilično krhku porodičnu strukturu od spoljašnjih uticaja.
Svaka žena, bez obzira koliko je jaka, postaje ranjiva nakon začeća deteta. Opšte je poznato da se već tokom trudnoće menjaju karakter, navike i interesovanja žene. I to se dešava ne samo zbog hormonalnih promena, već i zbog pokušaja da se psihološki prilagodi svom novom položaju.
Ako je mama po prirodi vođa
Često je žena koja je navikla da bude lider i koja iz nekog razloga ne može da prizna da joj je muškarac u ovoj fazi potreban, vođena željom da zaobiđe period zavisnosti od njega. Radije ne uzima porodiljsko odsustvo, nastavlja svoje profesionalne aktivnosti, održava široke društvene kontakte. Kao rezultat toga, iskustvo majčinstva je skrajnuto, a dete lišeno fizičkih i emocionalnih veza sa majkom. To ostavlja pečat na njegov karakter, lične karakteristike i percepciju sveta oko sebe.
Deca lišena emotivne veze sa majkom u ranim fazama svog razvoja podložnija su bolestima, depresiji i agresivnim ispadima. Kada postanu roditelji, doživljavaju poteškoće u interakciji sa svojim detetom.
Kada i zašto ti treba tata?
Glavni zadatak oca je da detetu pruži mogućnost da se u pravom trenutku odvoji od majke. Sticanje sve veće samostalnosti u ovladavanju svetom oko sebe, dete će težiti da prevaziđe zavisnost od majke. Otac detetu otvara društveni svet, prenoseći mu njegove norme i zahteve, sistem moralnih zabrana i sankcija u slučaju njihovog kršenja.
Čim dete malo manje zavisi od majke, odmah mu treba otac. Majka sada mora da zauzme poziciju posmatrača, zadržavajući status „tešitelja“ u slučajevima neuspeha i „entuzijastičnog posmatrača“ kada dete uspe.
Poteškoće koje čekaju porodicu nakon rođenja deteta
Kako se razvija zavisnosti od zadataka sa kojima se dete suočava, potrebnija mu je ili majka ili otac. Od rođenja do dve godine dete je u velikoj meri zavisno od majke, sa oko dve, a zatim sa pet godina detetu, prevazilazeći ovu zavisnost, u većoj meri je potrebna očinska figura.
U ovom trenutku više voli da provodi vreme sa svojim ocem, upoznaje se sa osobinama muškarca, tj. manje emocionalan i snažniji stil odgovora. Agresivnost koja se javlja u ovom slučaju neophodna je za prevazilaženje zavisnosti i prilagođavanje spoljašnjem svetu, gde, kao što znamo, opstaju najjači.
Moraćete da postanete standard
Istovremeno, dete uči posebnosti interakcije između muškarca i žene, usvaja ponašanje koje supružnici pokazuju jedni prema drugima. Otkriva postojanje veze između svojih roditelja koji je ključan.
Kada su ovi odnosi zasićeni ljubavlju, uzajamnim poštovanjem i brigom, dete uči model takvih odnosa, a u budućnosti ono postaje model koji reguliše sopstveno ponašanje.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna