Perimenopauza počinje u proseku sa 47 godina, tako da sve više majki ulazi u „duboku promenu identiteta“ u isto vreme kada i njihova deca u pubertetu, rekao je dr. Lusi Hatner, reproduktivni psihijatar iz Njujorka.

Tamara Tiska (48) je samohrana majka 13-godišnjeg sina i oboje prolaze kroz hormonske promene; ona je u perimenopauzi, a on u pubertetu.

„Ponekad ne znam čije raspoloženje kontroliše kuću, mog sina ili moje“, rekla je, opisujući kako ona i njen sin mogu da „pređu“ u rasprave bez suštine, na primer o tome da li je trebalo da se zatvori prozor. Pošto je samohrana majka, „Nema ko da bude glas razuma i kaže: ’Oboje ste iracionalni‘“, rekla je gospođa Tiska.

“Rodila sam svoje dve devojčice sa 30 i 34 godine, i već sam zabrinuta zbog sigurne katastrofe koja će nas sve proganjati za pet do osam godina, kada budem u srednjim 40-im i moje ćerke budu tinejdžerke.”

Majke i njihova deca adolescenti imaju slična iskustva, rekla je Liza Dejmur, klinički psiholog i autorka o adolescenciji u Njujork tajmsu. „Svi se osećaju pogođeni hormonalnim olujama koje su nove i van kontrole“, rekao je dr Damur. „Još jedna paralela je da vaše telo počinje da se ponaša na način koji vam je čudan i nepoznat, a vi niste spremni za tu ludu vožnju. Ovo važi i za decu u pubertetu, kojoj iznenada niknu dlake na novim mestima, i za mame koje se bude u lokvi znoja.”

„Često se pitam da li bi celonoćni san mogao pomoći svima“, rekla je gospođa Tiska. „Probudim se barem jednom noću vrela kao ljudska peć, a on je navikao da ostaje budan do kasno i vuče se mrzovoljan ujutru u školu.”

Osim što svi više zatvaraju oči na ove situacije, kako porodice mogu da prebrode ove „hormonske oluje“ u jednom komadu? Evo četiri stručna saveta.

1.Shvatite da neraspoloženje može biti karakteristika, a ne greška. Tinejdžeri su u onome što je dr Hatner opisao kao „ambivalentnu poziciju“: njihov je posao, razvojno, da vas odgurnu i razviju sopstvene identitete, ali u isto vreme vas vide kao emocionalnu sigurnu luku. Ovo odgurni privuci ponašanje će trajati dugo vremena i potpuno je normalno.

2. Roditeljima je ovu ambivalentnost možda teže prihvatiti ako su vaše emocije nestalnije nego inače. Ali samo saznanje da vaša osećanja imaju fiziološki izvor izvan vaše kontrole može vam pomoći da ta osećanja zadržite na distanci, rekao je dr Damur, „i da u isto vreme steknete neku perspektivu o tome“.

3. Zapamtite da će i teške emocije proći. Kada se tinejdžeri izgube u navali emocija, morate im pustiti da osete svoja osećanja i pređu na drugu stranu. „Zapamtite da su emocije poput talasa, a ne vatre“, rekao je dr Damur. „Podižu se, penju i povlače se ako ih pustimo da idu svojim tokom. Ne moramo da brinemo da će izmaćikontroli i moramo da pokušamo da ih preguramo što je brže moguće."

4. Otvorite prostor za povezivanje. U zaposlenim porodicama, toliko naših razgovora je o logistici (Da li ste uradili domaći? Jeste li gladni? Da li je veš čist?) da možemo zaboraviti da napravimo prostor za razgovore bez dnevnog reda, rekao je dr Hatner. Ovaj konzistentan prostor može imati različite oblike, u zavisnosti od toga šta funkcioniše u vašoj kući: Možda pravite palačinke zajedno svake subote ujutro, ili zajedno šetate psa, ili se vozite na fudbalski trening; ne mora da bude duže od 10 ili 15 minuta dnevno. „Neverovatno je šta će izaći” iz ovog vremena, rekao je dr Hatner.

5. Čuvajte se. Ako imate simptome perimenopauze, njihovo rešavanje može vam pomoći da bolje upravljate usponima i padovima vašeg tinejdžera, rekao je dr Hatner. Na primer, magla u mozgu, kada vaše misli nisu tako jasne kao što su nekada bile i možda imate problema da zapamtite reči, uobičajena je među ženama koje prolaze kroz tranziciju menopauze. Dakle, razgovor sa doktorom o tome kako upravljati maglom mozga može biti prvi korak.

Ako ste bolje, možda ćete moći da pronađete zajednički jezik, pa čak i empatiju sa svojim tinejdžerom, rekala je dr Damur. Džesika Kertis, 51, iz Sijetla, čija deca imaju 19, 16 i 13 godina, rekla je da joj je „učenje kako da se vratim na listu prioriteta i da imam dovoljno rezerve“ energije pomoglo da saoseća i uživa u tinejdžerskim godinama. Rekla je da je uspela da napusti stara očekivanja i da se više oslanja na druge roditelje. „Sigurna sam da su pred nama neke teške godine“, rekla je, „i nadam se da ćemo se moći voleti kroz njih.”

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

BRAVO TINEJDŽERI! Pokrenuli novu platformu, a razlog je PREDIVAN! Podržale ih MNOGE domaće zvezde Kurir televizija