Letovanje sa decom predstavklja izazov - to znaju svi roditelji. Pored pakovanja, putovanja, virusa, mučnina, ogrebotina i zaštite od Sunca, postoji rizik od morskih stvorenja koje mogu izazvati tegobe. Nedavno smo pisali o devojčicici koja se ubola na otrovnu "dragon" ribu u Grčkoj, a sada se pojavio jedan novi slučaj sa morskim stvorenjima.
Kako je objavljeno u Fejsbuk grupi "Live from Greece" devetogodišnjeg dečaka u grčkom gradiću Kalamakiju opekla je morska anemona, poznatija kao morska sasa.
Dečak je sa opekotinama na nozi izašao iz mora i imao je nepodnošljive bolove, nakon čega je prevezen u bolnicu u Korintu, grad nadomak Atine.
"Devetogodišnjeg dečaka je opekla morska anemona u Kalamakiju, u Korintu" - objavljeno je na grupi.
Neki od komentara ispod objave su se složili da "užasno peče" kada te dodirne ova morska životinja, koja je srodna meduzama, koralima i hidrama.
"Kao dete provodila sam vreme na Braču, u Hrvatskoj i mogu reći da mnogo peče kada te dotakne. Bile su po stenama u vodi i sećam se koliko sam ih se plašila"; "Moju prijateljicu opekla je jedna prošle godine u Kušadasiju, jezivo je izgledala opekotina".
Kako se nastavlja u objavi, lokalne vlasti su prenele da je ovo treći takav slučaj u oblasti. Morska anemona, poznatija kao morska sasa, navodi se da je biljka, negde polu biljka, polu životinja, a negde čak i da je vrsta meduze. Žarne ćelije su razbacane po celom telu, ali su najzastupljenije na pipcima. Mogu se naći u svakom moru. Kako prenose lokalni mediji, ovo je treći slučaj u istoj oblasti. Živi na stenama, ali i u plitkoj vodi, pesku ili blatu. Oblik podseća na cvet, pa otuda i naziv anemona. Ubod morske anemone u nekim slučajevima zahteva hospitalizaciju.
Ubod je sličan kao i kada kožu opeče meduza, pa je važno oprati mesto slanom vodom, oukloniti pažljivo tragove anemone ukoliko ih još ima i obratiti se lakru. Nije poželjno trljati ujedeno mesto, niti se češati, jer će se u suprotnom situacija pogoršati. Lekar može savetovati da sem esto ujeda namaže protivupalnom kremom, topikalnim kortikosteroidom ili da se popije tableta antihistaminika, ali važno je da ništa ne radite na svoju ruku.
(Yumama)
BONUS VIDEO:
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija