Strašne posledice zika virusa: Priče tri majke čija su deca rođena sa mikrocefalijom

Dok se svetom širi panika zbog epidemije zika virusa, u Brazilu posledice su već vidljive. Sve je više dece koja se rađaju sa mikrocefalijom koja nastaje kao posledica ujeda komarca tokom trudnoće.

Koliko je stanje alarmantno, najbolje pokazuje to što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila vanredno stanje zbog ovog virusa. Crne prognoze kažu da bi četiri milona ljudi mogo biti zaraženo u Južnoj Americi do kraja godine, pa su neki stručnjaci čak uputili javni apel da žene razmisle o odlaganju majčinstva dok opasnost ne prođe.

Pogledajte i Zika virus u Evropi: Ima li razloga za strah?

Šta je zika virus? 

Zika virus prenosi komarac Aedes aegypti, koji je odgovoran i za širenje žute i denga groznice. Virus je otkriven u Africi četrdesetih godina, ali trenutno hara Južnom Amerikom. Kod odraslih osoba izaziva groznicu i osip, mada može proći i bez simptoma, ali kod beba može dovesti do mikrocefalije.

Među onim trudnicama koje su imale tu nesreću da budu zaražene ovim virusom su i tri majke iz Brazila, Vanesa Oliveira, Tais Batistot i Žakelin Džesika de Oliveira.

Tokom trudnoće obe mame upozorene su da postoji rizik da će njihova deca imati abnormalne i manje glave sa nerazvijenim mozgom, kao i da postoji mogućnost da će imati neurološke probleme.

To se nažalost i dogodilo. Njihova deca rođena su sa mikrocefalijom

"Zaražena sam Zika virusom tokom prva četiri meseca trudnoće. Niko u tom trenutku nije imao pojma da će crveni osip na mojoj koži i svrab imati tako strašne posledice - rekla je Oliveira koja je pre tri meseca rodila Meri Kler, devojčicu sa mikrocefaljom. 

Šta je mikrocefalija?

Mikrocefalija (lat. „sitnoglavost“) je neurološka bolest koja uzrokuje prerano srastanje lobanje zbog čega se mozak nedovoljno razvija, što često rezultuje u mentalnu ograničenost. Obim glave kod dece rođene sa mikrocefalijom manje od 32 centimetra, što ometa razvoj. Za ovo stanje, lek ne postoji.

Ono što je posebno pogodilo Oliveiru je to što doktori nisu primetili promene u razvoju deteta iako je tokom trudnoće bila pod podebnim nadzorom zbog preeklapsije. 

Pogledajte i Brazil: Zika virus uzrok mikrocefalije kod mališana

Sa istim posledicima nosi se i dvadesetpetogodišnja Tais Batistot.

Njena ćerka Emanuel delimično pati od zaraze koja joj je dijagnostikovana kada je imala sedam meseci. Danas, devojčica ima 10 meseci i neurološke probleme.

Tais sa ćerkom i mužem, foto: Facebook/Thais Bruno Battistot

Njena mama, domaćica sa severa Brazila, kaže da je nedeljama nakon porođaja plakala od šoka, prenosi "The Independent".

"Prvo sam mislila da je Emanuel samo sitna, ali sam primietila da se ne razvija jednako poput mog nećaka koji je star koliko i ona. U četvrtom mesecu, nije mogla normalno da sedi i bila je nespretna, a nije mogla ni previše da se kreće", kaže Tais čija ćerka nije imala vidljivu deformaciju kao što je to bio slučaj sa Meri Kler koja je imala problem sa rastom glave. 

Deformacija kod Emanuel nije bila vidljiva u obimu njene glave. Virus je kod nje uticalo na njenu koordinaciju i neurološke mogućnosti.

Kako kaže Oliveria, dugo je krivila i sebe i vladu, ali kada je shvatila da je potrebna svom detetu odučila je da se bori za boljitak svog deteta. Sa Tais i stotinama drugih majki širom Brazila osnovala je grupu podrške "Maes de Anjos Unidas" (Ujednjene majke anđela).

Oliveira ne odustaje od borbe za bolje sutra svog deteta, ali napominje da kroz sve ovo ne bi trebalo da prolaze same. Udruženje koje je osnovala od vlade zahteva kompenzaciju za fiziklanu terapiju na koju roditelji šalju decu, a od lokalnih bolnica pomoć u razvoju njihove dece i psihološku pomoć za roditelje.

Zika virus sve brže se širi Južnom Amerikom, pa su Oliveira i Tais samo jedne u nizu porodica koje se suočavaju sa strašnim posledicama ovog virusa. Među njima su Žakelin Džesika de Oliveira iz Santosa.

"Nosila sam blizance, sina Lukasa i ćerku Lauru koja je rođena sa mikrocefalijom. Tek sam nakon njenog rođenja saznala šta je Zika virus. Do tada nisam ni znala da postoji", kaže Žakelin koja veruje da se zarazila tokom trećeg meseca trudnoće.

Prvi simptomi koje je osetila bili su osećaj da joj trni ruka i leđa, a imala je osip na rukama. U sedmom mesecu otkriveno je da je devojčlica ima mikrocefaliju.

"Tek kada prođete kroz nešto ovako shvatite koliko je situacija teška", kaže Žakelin.

Izvor: Blic Žena

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete strucnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.