Kad su moja deca bila mlađa, nisam uopšte shvatala šta znači raspored i plan kuvanja. Bilo je mnogo jednostavnije - samo bih zgrabila prvo na šta naletim u frižideru i obrok bi bio spreman za tili čas. Ali sada kada deca idu u školu i imaju dosta vanškolskih aktivnosti, razumem šta znači mesečno planiranje. 

Pogledajte i Kuvanje sa decom - zabavna i korisna aktivnost

Bez mesečnog rasporeda ne bih uopšte uspela, on mi je, slobodno mogu da kažem, olakšao život. Planiranje obroka mi je takođe uštedelo dosta novca, ali i kalorija.

Evo kako da uz pomoć šest kratkih koraka olakšate spremanje jela:

1. Napravite listu namirnica i jela koja vaši članovi porodice vole. Idelano bi bilo da imate 28-31 ručkova. Pinterest može biti idealan uzvor za nove ideje.

2. Zapišite svaku stavku za recept tako da znate šta da kupite. Zatim proverite šta sve već imate u ostavi ili zamrzivaču.

3. Proverite akcije u marketima i da li imate kupone. Ovo će vam pomoći da odlučite koje obroke da spremite u prve dve nedelje. Imajte na umu da neke namirnice možete staviti i u zamrzivač.

4. Kada se vratite iz kupovine, nemojte puno da čekate kako biste pripremili kupljeno. Ono što nećete odmah upotrebiti, stavite u zamrzivač kako se ne bi pokvarilo.

5. Grupišite slične namirnice. Na primer, ako pravite pohovanu piletinu ili spremate pileći paprikaš, najbolje bi bilo da ih pravite iste nedelje, kako biste kupljeno meso iskoristili za oba jela. Takođe, ako imate dva različita recepta sa istim povrćem, spremite ih iste nedelje kako se povrće ne bi pokvarilo. 

6. Popunite svoj kalendar. Možete koristiti običan zidni kalendar, džepni ili onaj na vašem telefonu, ali bitno je da on uvek bude uz vas, odnosno da vam bude dostupan. Ako dođu dani kada ni za šta nemate vremena, spremite nešto na brzinu kao što je đuveč ili pomfrit.