Dezinfekcija kuće jedan je od načina da se zaštitite od virusa i drugih infekcija kojih u sezoni ima mnogo. Doktor bioloških nauka i profesorka na Departmanu za higijenu Natalija Šeina objasnila je šta je važno kod dezinfekcije doma i kako da to pravilno uradite.
Dezinfekcija je uklanjanje patogena i mikroorganizama sa predmeta, a u kući se najčešće radi hemijska dezinfekcija, odnosno čišćenje hemijskim sredstvima za dezinfekciju.
Kako je Šeina ispričala za aif.ru, dezinfekcija se u domu radi obično ako je neko od članova porodice bolestan, kako bi se sprečilo širenje, i tada se uglavnom koristi više metoda – brisanje, ispiranje površina ili potapanje u rastvore.
Profesorka naglašava da je jako važno da, kada dezinfikujete kuću, koristite zaštitnu opremu – najpre, gumene rukavice, zaštitnu odeću ili bar kecelju, a svakako nije zgoreg ni da stavite masku i naočare.
Koja sredstva za dezinfekciju se koriste u kući
- Jedinjenja joda, najčešće hlor, na primer, vodonik peroksid.
- Sredstva sa alkoholom često se koriste zbog antiseptičkog dejstva
- Jedinjenja amonijuma i druga koja imaju antimikrobno dejstvo.
Šta je posebno važno da dezinfikujete
Najvažniji prostor u kući koji treba da dezinfikujete su kupatilo i kuhinja jer je tu koncentrisan najveći broj mikroorganizama. Osim toga, važno je da dezinfikujete kvake i druge male predmete koji se često dodiruju, poput ručki u kuhinji i slično. U dečjoj sobi gledajte da ne koristite neka jaka sredstva za dezinfekciju, savetuje prof. Šeina.
Stručnjakinja dodaje da je jako važno, kada se već radi dezinfekcija, da se tim sredstvom tretiraju i podovi, ali tek nakon što su sve druge površine već obrisane i oprane.
Koje god sredstvo za dezinfekciju da koristite, pratite uputstva za upotrebu napisana na pakovanju, i ni slučajno ove proizvode ne držite nigde u blizini hrane.
Najefikasnija dezinfekcija
Upitana šta je najmoćniji dezinfektant, prof. Šeina odgovara: "Verovali ili ne, svi higijeničari kažu da je to provetravanje".
BONUS VIDEO: