Kako da naučite dete da ne može da kupi sve odmah? Izbegnite bacanje po podu prodavnica i histeriju

Evo kako da naučite dete da ne može da kupi sve sada i odmah.

Shutterstock

Sigurno ste i vi barem jednom prisustvovali sceni u prodavnici kada se neko dete baca po podu ili histerično plače, tražeći od mame da mu kupi neku određenu stvar. Možda ste i sami u fazi kada vaš mališan govori "želim ovo" ili "kupi mi ovo" čim uđete u prodavnicu. Ova faza nije laka, ali postoji nekoliko načina koji će vam pomoći da se izborite sa prohtevima deteta na najbolji mogući način.

Ono što najpre treba da znate je da takvo ponašanje deteta, odnosno to što stalno traži da mu nešto kupite, nije znak da je pohlepno, već je to normalna faza razvoja od druge do pete godine, iako roditeljima neviđeno ide na živce.

Međutim, u tom uzrastu mališanima nedostaje kontrola impulsa i sposobnost da odlažu zadovoljstvo, pa u njihovoj glavi to izgleda ovako – "želim to sada i odmah".

Kako da naučite dete da takvo ponašanje nije dobro

Evo nekoliko saveta koji bi mogli da vam pomognu da izlečite tu njihovu želju da sve žele sad i odmah:

Samo recite "ne"

Budimo realni, roditelji najviše vole kada mogu da usreće svoju decu, a upravo to je razlog zašto im je teško da ponekad kažu "ne". Osim toga, lakše je popustiti nego suočiti se sa dečjim besom i bacanjem po podu ako detetu ne date ono što traži, ali to nije dugoročno dobro.

Pristajanje na svaki zahtev mališana mogao bi da ga nauči da će mu napadi besa pomoći da dobije sve što poželi. Da biste to izbegli, smireno, ali odlučno recite: "Ne, nećemo to danas da kupimo". Imajte na umu da, čak i ako vaše dete zbog toga počne da plače, vi radite ono što je najbolje za njega.

Budite dosledni

Postavljanje i održavanje granica je jako važno za decu, iako se njima ponekad čini da im te granice smetaju. Ali, ono što je ključno je da budete dosledni u poštovanju postavljenih granica jer je to jedini način da mališan nauči da ne zaista znači ne, te da nikakvo plakanje i histerija neće pomoći da se predomislite i ipak mu kupite to što želi.

Pripremite ga unapred

Ukoliko ste planirali da dete nečim počastite u prodavnici, unapred mu to recite, a i ako niste, pripremite ga unapred da zna šta ćete kupovati. Na primer, recite: "Danas kupujemo samo odeću, ne igračke" ili "Idemo samo po hleb i mleko u prodavnicu, ne kupujemo ništa drugo" i ponovite mu to i pred ulazak u radnju.

U prodavnici uzmite ono što vam treba i krenite ka kasi. Takođe, možete i da zamolite mališana da vam pomogne da pronađete mleko, hleb ili šta već kupujete – većina njih će biti oduševljena kada im date zadatak, usredsrediće se na to i neće obraćati pažnju na druge stvari.

Idite samo da razgledate

Kada budete imali vremena, a blizu ste prodavnice igračaka, uđite na nekoliko minuta, ali objasnite svom detetu da ovog puta samo razgledate i ne kupujete ništa.

Poenta je da nauči da ne mora svaki ulazak u prodavnicu da znači da će nešto dobiti, te da ne mora da i ono dobije poklon kada, recimo, idete da kupite igračku za rođendan nekog mališana.

Budite spremni da odete

Ako uprkos svemu ovome dete počne da viče u prodavnici, moleći vas da mu kupite nešto, besni ili se baca po podu, najbolje je da izađete zajedno sa njim napolje, bez obzira na to da li ste završili kupovinu. Recite: "Razgovarali smo o ovome, nisi me slušao/la. Sada moramo da idemo kući".

Na ovaj način pokazaćete mališanu da zaista stojite iza svojih reči, čak i ako to znači da niste kupili čak ni ono što je trebalo.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako se rešavaju tantrumi deteta koje ne čuje  TikTok/thatdeafamily