Postoje mnoge prednosti modernog roditeljstva, pa tako na primer, današnji roditelji se više edukuju i čitaju o odgajanju dece, fizičko kažnjavanje nije dopustivo, trude se da se na dubljem emotivnom nivou povežu sa detetom, pokušavaju razgovorom da reše konflikt... Ipak, moderno roditeljstvo ima i drugu stranu, ona koje se tiče prezaštićivanja dece i nemogućnosti da se detetu postave granice.
Prezaštićeno roditeljstvo može dovesti do averzije prema riziku, zavisnosti od roditelja, većeg rizika od psiholoških poremećaja, nedostatka snažnih mehanizama za suočavanje i hronične anksioznosti. Dete kome nije dozvoljeno da rizikuje ili donosi sopstvene izbore moraće da se suoči sa mnogo anksioznosti i nevolja kada se mora suočiti sa surovim realnostima haotičnog sveta. Zanimljivo je da efekti prezaštićenosti dele čudne sličnosti sa efektima zanemarivanja, iako u manjem stepenu. Deca postaju manje opremljena da se nose sa stresorima sveta kao odrasli.
Nežno roditeljstvo se ne zasniva na postavljanju čvrstih granica, što ponekad može dovesti do nedostatka strukture i discipline kod dece. Granice su neophodne za razvoj deteta, jer pružaju osećaj sigurnosti i pomažu deci da razumeju svoje mesto u svetu. Bez jasnih i doslednih granica, deca se mogu boriti da shvate posledice svojih postupaka i donesu odluke. Oni takođe mogu imati poteškoća da razumeju i poštuju granice koje su postavili drugi.
Dok zagovornici nežnog roditeljstva tvrde da davanje izbora umesto naređenja osnažuje decu i pomaže u negovanju nezavisnosti, važno je uspostaviti ravnotežu. Deci su i dalje potrebni saveti i uputstva roditelja da bi se snašli u složenosti života. Bez čvrstih granica, deca se mogu boriti sa samokontrolom, donošenjem odluka i razumevanjem svoje odgovornosti.
Jedna mama želela je da skrene pažnju kako može da izgleda ponašanje previše nežnih modernih roditelja, milenijalaca, pa je napravila video snimak kao vid parodije na takvo vaspitanje.
Na snimku se vidi mama koja trči za detetom po supermarketu, zaustavlja ga i govori mu da udahne duboko.- Zatim se događa situacija gde dečak leži na podu prodavnice, a mama počinje da leži pored njega i govori mu: "U redu je, u prodavnici ima puno ljudi. Da li ti je ok da te dodirnem? U redu je da se osećaj preopterećno. d ali sei spreman da ustaneš? Kada dečak ne ustaje, mama se opet vraća na pod, govori detetu da će mu dati još vremena da sredi svoje emocije, da ga razume i da će disati zajendo dok se ne smiri.
Komentari na snimak su bili različiti, neki su smatrali da je ponašanje milenijalaca sjajno i dobro za decu, dok neki ističu da je ovo suludo.
"Moja verzija nežnog roditeljstva bi bila kao "u redu je imati velika osećanja" dok nosim dete u jednoj ruci kao skejtbord jer moramo da se krećemo." - napisala je komentar jedna mama.
"Moj omiljeni deo je "Drugi ljudi nisu bitni, samo brini o svojim emocijama" pitajući se kako će izgledati njegovi odnosi kada odraste."
"Kao vaspitač... Znam da je ovo satira, ali je tačno i odlaže mentalni kapacitet vaše dece da se nose sa emocionalnim situacijama. Svet nije meko mesto. Nespremni su." - glasio je jedan komentar.
"Jedini razlog zašto smo mi milenijalci ovakvi je taj što su naši roditelji bili mentalno i emocionalno odsutni." - napisao je jedna korisnik Instagrama.
Šta vi mislite - da li su moderni roditelji previše popustljivi? Popunite anketu ispod!
Da li su moderni roditelji previše popustljivi?
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)