Koliko puta vam se desilo da vas dete moli, preklinje ili možda plače i vrišti tražeći da odgleda još jedan crtać, da se igra još malo pre spavanja ili možda da pojede još jedan kolač? Verovatno milion puta, kao i svakom roditelju.

Nekada imate energije da se u takvim situacijama čvrsto držite svog "ne", a u drugim ipak popustite posle nekog vremena? Pedijatar dr Nika Duvikas dala je jedan možda pomalo čudan, ali važan savet roditeljima, zašto je bolje da u tim slučajevima odmah popuste i kažu "da".

"Ako govorite 'ne, ne, ne', pa onda na kraju kažete 'da', deca uče da ponekad 'ne' znači 'da'", kaže za today.com doktorka, inače majka dece od dve, četiri i šest godina.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Kada treba da popustite deci  Izvor: Kada treba da popustite deci

U videu koji je na ovu temu objavila na TikToku, Nika kaže: "Popustite deci odmah. Recite odmah 'da'. Znam, znam, zvuči ludo, ali pustite da vam objasnim. Kada imate težak dan, previše ste stimulisani, preumorni i deca vam traže nešto što nije baš mnogo strašno, poput još malo vremena pred ekranom ili još malo grickalica, recite odmah 'da'".

Pedijatar dalje u videu objašnjava da ako kažete "ne", ali duboko u sebi znate da nemate energije u tom trenutku da se uprkos ubeđivanju ili plakanju deteta ipak držite svog odgovora, te da ćete popustiti ako počne da plače i vrišti, ono će naučiti da ako vas pita 10 ili 20 puta, na kraju ćete mu dozvoliti ono što hoće.

"Tako deca uče da ako se žale i plaču, roditelji će popustiti. I to je mnogo gore za vas u nekim budućim situacijama", objašnjava pedijatar.

Ona ističe da mame i tate nipošto ne treba da popuštaju u situacijama koje se tiču bezbednosti dece ili nekih ličnih načela, već samo kada su u pitanju "male stvari", a mame i tate u tom trenutku nemaju dovoljno živaca i energije da čvrsto stoje iza svog "ne".
"U redu je da dozvolite još pola sata pred ekranom ili još jednu kockicu čokolade detetu ako će to tog dana biti bolje za vaše mentalno zdravlje... Kako ne biste otežali sebi život u budućnosti", objašnjava dr Duvikas, savetujući da kada kažete "ne", onda čvrsto stojite iza toga bez obzira na sve.

Dva načina da kažete "da"

Doktorka je objasnila da postoje dva načina da kažete "da".

"Ako je zahtev manji, poput nekoliko dodatnih minuta pred ekranom, možete da kažete 'da' bez daljeg objašnjavanja, osim uz napomenu da će dete ostaviti uređaj u dogovoreno vreme. Ili, možete da dodate nešto poput 'Možeš sada da gledaš TV duže, ali onda ćemo sutra tokom dana gledati kraće'. Kakav god da je dogovor, pobrinite se da detetu pravila budu jasna".

Ona ističe i da je dobro da deca učestvuju u takvim diskusijama.

"Želite da dete pregovara, a ne da pretpostavlja da su ljudi od autoriteta uvek u pravu. Ja sa svojom decom stalno pregovaram, sve dok ne dođemo do dogovora i zajedno donesemo odluku", zaključila je pedijatrica.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor:  Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece