Dečiji psiholog podelila je svoje stručne savete ali i lično iskustvo, zašto najednom vaše dete koje je u ušlo u pubertet vas ništa ne sluša, o svemu diskutuje, dovodi porodična i opšta pravila u pitanje, jednostavno rečeno postaje jako naporno.

"Kao dečji psiholog koji je dobro upućen u razvoj deteta, i dalje sam bila šokirana kada sam kao majka u realnom vremenu saznala koliko brzo pubertet zaista počinje (prosečna starost je od 8. do 13. godine). U svojoj knjizi o mozgu adolescenata, dr Lorens Stajnberg objašnjava da adolescencija počinje ranije nego ikad jer je početak simptoma puberteta kod dečaka i devojčica postao sve raniji tokom decenija. Ne izaziva uvek promene raspoloženja i ponašanja, ali može.

Primarni zadatak adolescencije je otkrivanje identiteta, a suprotstavljanje porodičnim normama je prirodan i neophodan deo procesa formiranja. Bez obzira da li je vaša desetogodišnjakinja još biološki tinejdžerka ili ne, ona pokazuje ponašanje tipično za adolescenciju zbog onoga što tinejdžeri treba da postignu u tim godinama.

Adolescencija označava period ponovnog uspostavljanja uloga i granica u porodici, što se dešava kroz, pa, mnogo pregovora! I svađanja. Dete mora da usvoji vaša porodična pravila i očekivanja, a sada ih prirodno dovodi u pitanje. Ono zapravo prolazi svoj razvojni "posao"."

Treba da ne slušaju

Istraživanja pokazuju da su tinejdžeri koji pregovaraju i raspravljaju umesto da se poslušno povinuju roditeljima zapravo zdraviji i veštiji na duži rok.

Pravila debate i očekivanja praktikuju kritičko mišljenje, verbalne i društvene veštine koje sve doprinose pozitivnom društvenom razvoju. Osim ovog razvoja veština u razmišljanju, komunikaciji i izgradnji društvenih odnosa, dokazi ukazuju i na bolje emocionalno zdravlje.

 Tinejdžeri i tinejdžerke koji se ne osećaju bezbedno kada se svađaju sa svojim roditeljima imaju veću verovatnoću da krše pravila na rizične načine jer ne mogu otvoreno da ih ispituju, mogu da budu depresivni i uznemireni.

Šta možete da uradite

"Shvatam da se svo znanje iz istraživanja puberteta i razvoja deteta može delovati kao slaba uteha u stvarnom životu borbe sa detetom koje se stalno svađa.", rekla je doktorka.

Način razmišljanja „sve je to normalno“ malo pomaže, ali pokušajte sa ovim konkretnim pristupima:

Počnite sa radoznalim i otvorenim stanjem uma

To bi trebalo da zvuči nešto kao: „U poslednje vreme primećujem da se mnogo svađamo oko pravila koja imamo kao porodica godinama, kao što su tvoji domaći zadaci, vreme ispred ekrana, reci mi šta misliš ti o tome?

Izrazite empatiju i razumevanje

Saslušajte, umesto da samo naređujete, ostavite prostora sebi da prihvatite i detetova gledišta. Ovo osigurava da se dobro razumete, a dete može ponovo da objasni u slučaju da nešto nije jasno. Tako pokazujete da želite da razumete i da vaša pravila imaju opšti smisao za sve.

Obrazložite jasno pravila

Možda su pravila tako dugo na snazi da su svi zaboravili zašto su tu. Istraživanja pokazuju da kada roditelji nude obrazloženje za pravila umesto da jednostavno izdaju naređenja, deca reaguju pozitivnije tako što se pridržavaju, ili barem manje raspravljaju, jer usvajaju obrazloženje kao razumno.

Uključite se u rešavanje problema i donošenje odluka

Pitajte svoje dete za ideje o tome kako da izmenite pravila. Ovde se magija zaista može desiti, kako u vašoj vezi, tako i u unutrašnjoj motivaciji. Pokazalo se da je integrisanje osećaja izbora u ovaj proces je ključni sastojak da dete prihvati pravila kao svoja, umesto da se oseća prinuđeno da radi stvari koje ne želi.

Dok pratite ove korake, budite otvoreni za izmene, ako je to razumno. Dogovarajte se oko vremena za učenje, igranje igrica, pitajte dete da napravi rutinu koju preferira sa očekivanjem da završi sve na vreme. Probajte nedelju dana da vidite šta će se desiti.

Kako deca rastu, količina strukture koja im je potrebna se menja, i važno je da vidimo taj potencijal obezbede sopstvenu strukturu rasporeda i odgovornosti, umesto da se oslanjaju na nas.

Možda postoje neke stvari o kojima se ne može pregovarati, ali u pronalaženju fleksibilnosti, veća je verovatnoća da će dete prestati da se protivi svakom pravilu samo iz inata.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10