Roditelji često već od malih nogu počinju decu da uče pravilima koja su važna za njihovu bezbednost kod kuće, u vodi, na ulici... To je sasvim razumljivo i poželjno, ali ne treba zaboraviti ni to koliko je važno da dete nauči šta su to lične granice.

Razgovori koji se tiču tela su za roditelje uglavnom neprijatni, međutim, majka troje dece, nastavnica, spisateljica i zagovornica bezbednosti tela, Džejnin Sanders upozorava da deca moraju da znaju neke stvari o svom telu kako bi bila bezbedna.

Naučite decu pravim nazivima delova tela

Čim dete počne da govori, učite ga pravim nazivima delova tela, uključujući i genitalije – nemojte da koristite simpatične nazive kojima se mnogi služe. Pravi nazivi delova tela bi trebalo da budu sasvim uobičajeni za decu, a važno je i da im objasnite da su ti delovi tela, uključujući i usta, njihova privatna zona.

U tom slučaju ako bilo ko dodirne dete po ovim delovima tela, biće mu jasnije šta se dešava.

Pobrinite se da dete zna šta znači "intimni deo"

Stalno mu objašnjavajte razliku između nečega što je javno i privatno, napominjući da ono što je privatno, znači da je samo za njega. Na primer, toalet je privatni prostor, dok je kuhinja javni prostor gde može da bude "svako".

Objasnite detetu kome da se obrati ako nešto nije u redu

Objašnjavajte mališanu da niko nema pravo da dodiruje njegove privatne delove tela, niti da traži od njih da ih vidi. Ako to iko zatraži od njih, važno je da se odmah obrate odrasloj osobi u koju imaju poverenja. Takođe, isto važi i ako im neko pokazuje bilo kakve fotografije, snimke ili svoje delove tela.

Kada su u pitanju deca starija od tri godine, preporuka je da zajedno pronađete tri do pet odraslih osoba kojima dete može da veruje i da im sve kaže.

Razgovarajte sa detetom o različitim načinima izražavanja osećanja

Pričajte sa detetom o tome šta znači biti srećan, tužan, ljut... Pokušajte da ga ohrabrite da priča o svojim osećanjima svakodnevno, na primer da vam kaže kada je tužno jer je izostavljeno iz ige u školi i slično. To će ga ohrabriti da zna da može da se obrati odraslima kada oseća da se neko neprikladno ponaša prema njemu.

Pobrinite se da razume šta je bezbedno, a šta opasno

Razgovarajte sa detetom o tome kada se oseća nebezbedno, poput toga kada ga neko gurne niz tobogan, a kada bezbedno – na primer, kada čitate zajedno kod kuće. Važno je da dete razume razliku između osećanja bezbednosti i nebezbednosti.

Naučite ga kako da prepozna opasnost

Razgovarajte sa detetom o prvim signalima koje telo daje kada oseti opasnost – ubrzan rad srca, "vrtlog" u stomaku, znojenje dlanova i slično. Pitajte ga da vam navede neku situaciju kada se tako osećalo. Mališan treba da zna da, ako se ovako oseća, treba da se obrati nekoj odrasloj osobi kojoj veruje. Takođe, stalno ističite da ćete uvek verovati detetu i da može sve da vam kaže.

Neka zna da tajne dolaze u različitim oblicima

Jedna stvar je neko lepo iznenađenje, poput rođendanskog poklona od bake, a sasvim je drugo kada neko dodiruje intimne delove tela deteta i kaže mu da je to tajna. Važno je da dete zna da u tom slučaju ne treba da čuva tajnu, već da što pre razgovara sa nekom odraslom osobom od poverenja.

Ponavljajte mu da ne treba da ćuti ako misli da nešto nije u redu

Važno je da detetu objasnite da postoje situacije kada je u redu da neko dodiruje njegovo telo – poput lekara tokom pregleda, ali su mama ili tata u prostoriji sa njim. Objasnite mu da ako neko želi da dodiruje njegovo telo, a da sa njim nije roditelj, ima svako pravo da kaže "ne" ili "prestani".

Ponavljajte detetu često da je njegovo telo njegovo, i da ne treba da oseća obavezu da nekoga poljubi ili zagrli ako to ne želi. Objasnite mu da svako ima lične granice, nevidljivi prostor oko tela, i da niko nema pravo da narušava taj prostor bez dozvole.

BONUS VIDEO:

PEDOFILI VRBUJU ŽRTVE TAKO ŠTO IH "PODRŽAVAJU" U JEDNOJ STVARI! Raković: Roditelji sa svojom decom MORAJU uspostviti poverenje kurir televizija