Ako je vaš tinejdžer imao neke prijatelje (bez obzira na to koliko), ali više ne reaguje na pozive i društveno se povukao – ovo ponašanje je znak upozorenja da se nešto dešava. U ovom slučaju, ispitajte šta se dešava u njegovom svetu. Da li postoji veliki porodični problem koji je mogao da izazove emocionalna previranja kao što su razvod, zanemarivanje ili problemi sa školom?

Ako nije to posredi, možda je vaš tinejdžer pretrpeo ličnu traumu (npr. maltretiranje). Zato razgovarajte sa detetom o tome zašto je odlučilo da prestane da se druži. Ako se ne otvara prema vama i takvo ponašanje se nastavi, možda je dobra ideja da angažujete drugu odraslu osobu od poverenja, kao što je neko iz porodice, omiljeni učitelj ili čak profesionalni terapeut.

Ako vaš tinejdžer ima poteškoća da sklapa prijateljstva, bilo zbog stidljivosti ili nemogućnosti da se poveže sa svojim vršnjacima (često su veoma inteligentni, veoma emotivni ili tinejdžeri sa poteškoćama u učenju imaju izazove u vezi sa svojim vršnjacima), možete ponuditi neka pomoć.

Prvo, ohrabrite svog tinejdžera da se uključi u aktivnosti koje voli. Model dobrog društvenog ponašanja je i ako se zapitate: koliko je vaš dom dobrodošao za posetioce? Da li imate svoje prijatelje da bi vaš tinejdžer mogao da uči o socijalizaciji?

Međutim, nemojte pritiskati da se iznenada preterano angažuje, gde mu nikako ne prija ili se oseća neprijatno. Vaš tinejdžer je možda prirodno usamljenik, introvert ili se prosto još traži, što je dobro. Zato budite realni u svojim očekivanjima u vezi sa vrstama promena koje želite da vidite u njegovom društvenom životu.

BONUS VIDEO

Dvorište sa bazenom raj za decu Instagram/mrs_ermerson