Često se govori o sindromu najstarijeg deteta, u smislu da prvorođena deca često dobijaju mnogo odgovornosti, pomažu oko mlađeg brata ili sestre i maltene im ponekad postaju kao roditelj.

Kada je reč o najmlađem detetu u porodici, čini se da ono nekako uvek ima najviše pažnje, neretko su roditelji prema njemu popustljiviji, dok su srednja deca u prilično nezavidnom položaju jer nisu ni najstariji i najodgovorniji, a ni najmlađi i omiljeni.

Psiholog Meri En Litl kaže da su srednja deca dosta samostalna, ali i da su oni ti koji se trude da izgalde sve nesporazume u porodici, opušteni su i dosta se oslanjaju na međuljudske odnose izvan porodice. Ali, upozorava ona, ovi mališani mogu da budu i ljubomorni, buntovni, nesigurni i manipulativni.

Da ne bi bili takvi, važno je kako se roditelji ponašaju prema njima, a između ostalog, jako je važno i da im ne govore neke stvari.

1. Ne ljuti se na brata ili ne budi ljubomoran na sestru

Psiholog Litl upozorava da se ovom rečenicom zanemaruju osećanja deteta, a za purewow.com navodi i neke primere kojima se radi upravo to: "Ne ljuti se na brata što izlazi u grad, znaš da ti još uvek ne možeš"; "Ne treba da se žališ na sestru, ona ti uvek u svemu pomaže"; "Ne ljuti se na brata, nije znao da je to poslednja kesica tvoje omiljene grickalice".

Psiholog ističe da su srednja deca često ljubomorna jer su velika da bi se igrala sa malom decom, a mala da bi se igrala sa velikom decom, zbog čega često imaju osećaj inferiornosti i neadekvatnosti.

U tom smislu, ona apeluje na roditelje da pokušaju da razumeju osećanja svog deteta, koliko god da im deluje bezazleno i glupo što šestogodišnje dete plače zato što će starija sestra spavati kod drugarice, recimo.

2. Ugledaj se na brata/sestru

Problem je što na ovaj način, pozivajući se na dostignuća najstarijeg deteta ili na njegovo ponašanje, rizikuju da prvorođeni mališan baci senku na razvoj srednjeg deteta, pojašnjava psiholog Litl.

Ona podseća da je svako dete individua, te da ne treba očekivati da se bilo koji mališan ponaša kao neko drugi.

"Ovakve izjave mogu da dovedu do toga da se dete oseća nevažno ili kao da ne može da dostigne standarde koje postavlja njegov stariji brat ili sestra".

3. Pogledaj kako tvoja sestra/brat...

Isticanje nekih dostignuća najstarijeg deteta u smislu poređenja može loše da utiče na samopouzdanje srednjeg deteta.
"Vidi svog brata, on uvek pobeđuje. Sigurna sam da i ti možeš da trčiš tako brzo", "Vidi kako tvoja sestra voli da se igra u parku sa drugom decom, sigurno će i tebi biti lepo", navodi ona neke primere.

Psiholog napominje da sva deca zaslužuju pohvalu za svoja dostignuća, bilo da je to kada nauče sami da vezuju pertle ili reše zadatak iz matematike.

"Deca moraju da znaju da su važni i uspešni po svojim merilima, a stalno poređenje sa starijim bratom ili sestrom može loše da utiče na taj proces. Oni moraju da nauče da postoje različita očekivanja i zahtevi u zavisnosti od uzrasta deteta", zaključuje Litl.

BONUS VIDEO:

Brat sestri poklonio omiljenog medu TikTok/ tammyhembrow