Polazak dece u školu za roditelje je iz više razloga "muka", naročito dok se ponovo nakon raspusta ne vrate starim rutinama. Između ostalog, roditelji razmišljaju i o tome šta dete jede u školi, posebno oni koji se trude da mališane nauče da se zdravo hrane.

Zbog toga neke mame i tate svojim školarcima pakuju užinu jer ne žele da deca kupuju neke nezdrave proizvode, a sertifikovani nutricinista Mirjana Arsekić je u emisiji "150 minuta" na TV Prva podelila recepte za slatku i slanu zdravu užinu za školarce, koje se pritom i brzo spremaju.

Evo kako se pripremaju slani mafini koji su njen predlog za slanu užinu.

"Priprema se vrlo lako, umutili smo za šest mafina dva jaja, 250 mililitara jogurta, 50 mililitara ulja, tri kašike kukuruznog brašna, tri kašike speltinog mekog brašna ili koje god da se koristi u kući, pet kašika kisele pavlake i spanać, a može se po izboru dodati zelje, blitva, rendane tikvice. Smesu zatim izlijemo u kalupe za mafine, peče se oko 30 minuta na 200 stepeni u zagrejanoj rerni", pojasnila je nutricionistkinja.

Njen savet je da se uz to deci spakuje i neka salata, a u obzir može da dođe i pršuta.

Kada su u pitanju slatkiši, Arsekićeva kaže da je za to da se slatkiši izbegnu.

"U redu je da se ponekad kupi neki pekarski proizvod, slatkiš, nisam za to da se deci daje novac da kupuju kompletan obrok u smislu pomfrit, pohovane piletine, to je jako loše za njihovo zdravlje", istakla je nutricionistkinja, a zatim otkrila i recept za zdrave slatke kuglice.

"Ovo možemo da napravimo od samo tri sastojka - 12 urmi potopljene u mlakoj vodi kako bi omekšale, izblendamo ih, dodajemo 100 grama samlevenog badema i i nakon toga se dodaje 100 grama mlevenog lešnika. Od toga se posle prave kuglice, koje se malo uvaljaju u lešnik da ne bi bile baš lepljive. Ovde mogu da se dodaju kajsije ili bilo koje voće, može da se doda kakao i da se uvalja u mrvice kokosa", ispričala je ona, na kraju dodajući da je najvažniji lični primer kada želimo da naučimo decu da se zdravo hrane.

Na kraju je odgovorila na pitanje i da li roditelji uz užinu treba da šalju deci i neke sokiće.

"Nisam pristalica sokića, naročito kod male dece, ali ako baš deca vole da piju, onda bolje da se naprave nego da se kupe. Mada se dosta podigla svest, pa ima sve više da se kupi i proizvoda čistog sastava. Ali, voda je definitivno najzdravija".

BONUS VIDEO:

ISHRANA Kurir TV