Tokom odrastanja, loše navike male dece postaju problematične i najbolje je da svoje mališane odviknete od njih u ranom uzrastu kako biste sprečili dalje brige.

Evo nekih loših navika koje su uobičajene kod mnoge dece i nekoliko saveta kako da ih ispravite.

Grickanje noktiju

Mnoga deca razvijaju naviku da grizu nokte kada im je dosadno, kada su uznemirena, pod stresom ili su zaneta gledanjem televizije. Neka deca takođe imaju tendenciju da grizu nokte jer su lomljivi. Grickanje zanoktica je takođe uobičajeno zbog suvoće i grubih ivica oko noktiju.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Grickanje noktiju može biti razlog za infekcije i krvarenje jer stalno griženje može dovesti do upale kože oko noktiju. Takođe, pošto klice i bakterije imaju tendenciju da se skupljaju ispod noktiju, stalna navika grickanja noktiju je način kako se unose klice, što izaziva infekcije.

Šta ne bi trebalo da radite

Ne privlačite nikakvu negativnu pažnju na ovu lošu naviku. Ne govorite svom detetu da je ta navika odvratna ili da mu nokti izgledaju neugledno. Ne dozvolite svom detetu da se bavi aktivnostima kao što su kopanje peska, zemlja prstima, što može da izazove grube ivice i lomljenje noktiju, zbog čega će još više da grickaju nokte.

Kako da se izborite

Pobrinite se da odvojite vreme za negu noktiju koja uključuje svakodnevno hidriranje, tj mazanje ruku i noktiju kremom. Zagladite grube ivice pomoću turpije za nokte. Saznajte da li je vaše dete uznemireno ili pod stresom i da li zbog toga grize nokte. Vodite računa o svim okidačima koji bi mogli da pokrenu njegov stres ili anksioznost.

Lizanje ili grickanje usana

Suve i ispucale usne mogu da uzrokujui naviku lizanja usana, da bi ih dete navlažilo i grickanje suve kože kako bi se usne zagladile. Pošto usne obično postaju suve kada ih ližu i grizu, navika se nastavlja i postaje rešenje za dosadu i stres.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Neprekidno lizanje i grickanje usana može da izazove bol, nelagodnost i učini kožu oko usana podložnijom infekcijama. Usne takođe izgledaju crvene, a koža postaje iziritirana.

Šta ne bi trebalo da radite

Nemojte reći svom detetu da ispucale usne čine da izgleda neprivlačno jer to može da naškodi njegovom samopouzdanju i da dodatno podstakne, lošu naviku.

 Kako da se izborite

Obezbedite svom detetu balzam za usne za svakodnevnu upotrebu. Ako je u predškolskom uzrastu, možda ćete morati sami da ga mažete. Ako postoje pukotine na usnama, pokušajte da nanesete balzam za usne u vertikalnim potezima da pokrijete pukotine. Nanesite vazelin ili lanolin pre spavanja da biste zalečili sve ranice.

Čačkanje nosa

Čačkanje nosa je univerzalna navika koja je uobičajena za decu u većini starosnih grupa. Iako možda nećete moći u potpunosti da je se oslobodite, na vama je da naučite svoje dete da čačkanje nosa u javnosti nije prihvatljivo i da koristi maramicu za nos.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Stalno čačkanje nosa može da poveća rizik od krvarenja iz nosa, posebno ako nokti stvaraju posekotine na zidovima nozdrva. Takođe, virusi prehlade i respiratorni virusi imaju tendenciju da se lako šire sa prstiju na nos. Kada dete redovno čačka po nosu, unutrašnjost nosa ima se lako ošteti i razvijaju se kraste, povećavajući mu želju da čačka nos.

Šta ne bi trebalo da radite

Pokušajte da ne skrećete pažnju na naviku ističući da je odvratna. To može dovesti do toga da vaše dete veruje da ga vi osuđujete. Ponekad negativna pažnja može da pogorša naviku kod dece koja uživaju u provociranju roditelja.

Kako da se izborite

Nežno podsetite dete da nije prihvatljivo čačkati nos pred drugima i ponudite mu maramice da ga obriše. U slučaju da vaše dete ima kraste ili bol u nosu, možete naneti vazelin na središnji zid nosa da biste ga umirili.

Sisanje palca

Sisanje palca je prilično uobičajeno kod novorođenčadi i dece mlađe od četiri godine. Dok ga mnoga deca prerastu, neka nastavljaju duže vreme. Kao i većina drugih navika, sisanje palca, se dešava zbog dosade ili zato što nudi umirujuće iskustvo odojčadima i pomaže im da spavaju.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Hronično sisanje palca može da izazove bol, razvije žuljeve ili tvrdu kožu oko palca. Takođe nekad dovodi do infekcije noktiju. Kod dece kojoj su izbili trajni zubi, to može dovesti do krivljenja zuba, stvarajući potrebu za ispravljanjem protezama.

Šta ne bi trebalo da radite

Nemojte da sramotite dete ili kažnjavate jer to može da izgradi strah, sram i probleme u ponašanju. Ako je vaše dete mlađe od četiri godine, najbolje je da ga pustite da odraste pa onda da ispravite lošu naviku.

Kako da se izborite

Obično dečja navika sisanja palca deluje kao uteha, pa pronađite druge načine da ih utešite. Neka dete bude intelektualno angažovano u raznim aktivnostima i igrama. Dajte detetu nežne podsetnike i u velikoj meri se oslonite na ohrabrivanja, gde dete dobija nagradu za to što ne sisa palac. Pokušajte da utapkate gorak rastvor na palac ili da namotate zavoj da biste obeshrabrili naviku.

Čupanje kose

Čupanje kose je navika koja obično prati naviku sisanja palca i prestaje otprilike u vreme kada vaše dete poraste. Međutim, ako se nastavi dalje od sisanja palca, to može da ukazuje na ozbiljan i hroničan problem koji se naziva trihotilomanija.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Hronično čupanje dlake iz vlasišta će razviti vidljive ćelave fleke na glavi i utiče na detetovo samopoštovanje.

Šta ne bi trebalo da radite

Ne korite dete što vrti ili dira kosu. Kratko šišanje kose, ne bi bilo efikasno jer samo skreće pažnju na problem.

Kako da se izborite

Najbolji način da pristupite ovome je da se usredsredite na razbijanje navike sisanja palca koja to obično prati. Međutim, ako vaše dete ima hronični problem čupanja kose koji traje, idealno je da se konsultujete sa pedijatrom jer to može biti simptom ozbiljnijih tegoba poput depresije.

Škripanje zubima

Škripanje zubima, takođe poznato kao bruksizam, je navika koja se obično javlja dok vaše dete spava. Iako nema jasnog razumevanja zašto se to dešava, to može biti znak anksioznosti ili stresa, ili čak podsvesnog pokušaja da se popravi nepravilan ugriz. Međutim, ova navika će se najverovatnije nastaviti i u odraslom dobu.

Koje su zdravstvene opasnosti?

Deca sa navikom škrgutanja zubima imaju tendenciju da vrše veliku silu na svoju vilicu dok stiskaju zube, što može da izazove glavobolju, labave zube ili čak bol u vilici.

Šta ne bi trebalo da radite

Ako primetite da vaše dete škripi zubima dok spava, ne pokušavajte da ga probudite. Moguće je da vaše dete nije svesno te navike i da će naglo buđenje samo da izazove konfuziju.

Kako da se izborite

Redovni stomatološki pregledi i kućna nega zuba mogu vam pomoći da proverite eventualna oštećenja naneta zubima. Pomozite svom detetu da se opusti pre spavanja čitajući lagane priče za laku noć i učinite vreme pred spavanje što opuštenijim.

BONUS VIDEO

Deljenje igračaka u parku  TikTok/kiaraizabellaa