Tehnologija je toliko napredovala da je neodvojiva od svakodnevnog života, a deca su okružena računarima, telefonima, društvenim mrežama. Uglavnom prva dilema u vezi sa tim koju roditelji imaju je kada kupiti detetu mobilni telefon. Nakon toga, mnogi su u iskušenju da kontrolišu sve što dete radi na telefonu, radi njegove bezbednosti.

Mama trinaestogodišnje devojčice je zato podelila svoju moralnu dilemu na stranici Mumsnet, gde je priznala da ne zna da li je čitanje ćerkinih poruka kršnje njene privatnosti.

"Moja ćerka je napunila 14 godina, već dve godine ima svoj telefon. Kada ga je dobila, dogovor je bio da ću joj uzimati mobilni telefon da s vremena na vreme pročitam poruke.

Moj motiv za to je da zaštitim nju i njene prijatelje, da budem sigurna da je niko ne uznemirava ili da nije u nekoj situaciji koja je neprikladna njenom uzrastu. Društvene mreže nisu postojale kada sam ja bila dete, i znam da ne možemo unazad, ali mislim da tu zaista ima mnogo opasnosti... mnogi tako misle.

Kao što sam rekla, uvek sam bila jasna u vezi sa tim da joj ponekad čitam poruke, i očito je da ću u nekom trenutku (ne znam tačno kada) prestati to da radim. Šta vi mislite – da li narušavam njenu privatnost ili je to nužno da bismo zaštitili svoju decu?", upitala je ova mama.

Ljudi su izneli različita mišljenja, od toga da je to "odvratno narušavanje privatnosti", do toga da je sasvim u redu, posebno što dete zna da mu mama čita poruke.

Psihološki savetnik Dženi Vorvik za huffingtonpost.co.uk ističe da nadgledanje poruka može da pomogne da dete bude bezbednije jer roditelj ima uvid u interakciju i može da prepozna potencijalne pretnje ili neprikladan sadržaj.

Takođe, ističe kao pozitivno to što je ova mama otvoreno rekla ćerki da joj nadgleda poruke, jer to ostavlja otvorenu komunikaciju i ćerki šalje poruku da može da se obrati majci ukoliko ima neki problem. Ali, postoje i negativne strane.

"Neki bi možda rekli da nadgledanje poruka jeste narušavanje njene privatnosti i da potencijalno može da naruši poverenje između majke i ćerke. Vremenom, ona može da postane ogorčena i buntovna, pa da počne da krije tj. briše poruke,

S druge strane, terapeutkinja Olena Čečel upozorava da, iako je sasvim normalno da majka na ovaj način želi da zaštiti dete, time može da ćerki pošalje poruku da je "svet opasno mesto od kojeg ne može da se sama zaštiti".

Važno je dati detetu osećaj nezavisnosti

Vorvik kaže da u uzrastu oko 13. godine deca uče o nezavisnosti – zato je važno da im roditelji daju priliku da donose svoje odluke, prikladne uzrastu, i da uče kako da se snalaze u onlajn svetu.

"Adolescencija je period kada mladi uče o samoregulacijii uče da misle sami. Najbolji način je da to vežbaju. Nadgledanje njenih poruka to može da spreči i da utiče na njene veštine kritičkog razmišljanja, koje su joj potrebne u onlajn interakcijama".

Šta raditi umesto čitanja poruka

Saveti terapeuta su da razgovarate sa detetom o korišćenju telefona i društvenim mrežama – da li je videla neki uznemirujuć materijal, šta da radi kada naiđe na tako nešto...

Dobro je da postavite granice u korišćenju telefona, a ako dogovor ne pomaže, onda su tu aplikacije za roditeljsku kontrolu. Takođe, važno je da otvoreno razgovarate sa detetom o onlajn bezbednosti, ali i da pohvalite dete kada vam se obrati za pomoć.

"Može biti teško da održite balans između brige o bezbednosti svoje ćerke i poštovanja njenih granica kako raste, ali to je važno. Možete da izgradite zdrav odnos sa njom i opremite je veštinama koje su joj potrebne za odgovorno snalaženje u onlajn svetu", zaključuje savetnica Vorvik.

BONUS VIDEO:

"DECI SU DRUŠTVENE MREŽE DANAS IGRALIŠTA!" Stručnjak o pedofilima na internetu: OVO su glavni problemi roditelja Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)