Većina dece u određenoj fazi odrastanja odgovara roditeljima na sve i inati se, što je ponašanje koje mame i tate užasno nervira. Nije uvek razlikovati ovakvo ponašanje od opozicionog prkosnog poremećaja, ali kada nije u pitanju dijagnoza, već faza, postoje stvari koje možete da preduzmete kako biste se izborili sa ovakvim detetom, zato ne očajavajte.

Kako da se ponašate prema detetu koje na sve odgovara i sve odbija

1. Kontrolišite svoje emocije i ne spuštajte se na njegov nivo

Naravno, to je lakše reći nego uraditi, ali zapamtite da ste vi odrasla osoba koja kontroliše situaciju. Ukoliko tražite poštovanje od deteta, pokažite to isto prema njemu, a izbegavajte da ga izazivate frazama poput: "Šta si to rekao/la? Hajde, ponovi". Sve će to samo pogoršati situaciju, a dete na ovaj način nećete zaustaviti u ponašanju koje vas nervira, piše guiainfantil.com.

2. Pokažite empatiju i ne mislite da vas dete svojim ponašanjem izaziva

Ako mislite da je vaše dete "loše", to će samo pogoršati situaciju i razbesneti vas dodatno. Da biste prekinuli začarani krug lošeg ponašanja, pokušajte da ne pridajete mnogo značaja svemu tome i doživljavajte to kao napad na sebe. Umesto toga, potrudite se da shvatite da je određena situacija frustracija za dete. Možete da kažete, na primer: "Razumem da ne želiš da se igraš sa svojim bratom, ali to ne treba da kažeš na taj način".

3. Razgovarajte sa detetom tek kada se smiri

Razgovarajte sa detetom o tome šta misli i šta oseća, ali mu objasnite i da mora da kanališe bes na određen način, tako da ne povređuje druge. Jasno, moraćete da mu pomognete da smisli način kako će to uraditi, a možete započeti zajedničko traženje rešenja postavljajući detetu pitanje šta će da uradi sledeći put u istoj situaciji.

4. Govorite jasno

Neki roditelji se u želji da nešto objasne detetu previše zapetljaju i zakomplikuju. Na primer, ne treba u razgovoru sa malom decom da koristite reči koje imaju dvosmisleno značenje ili da budete ironični jer su velike šanse da vas neće razumeti kako treba. Umesto toga, budite jasni i govorite što jednostavnije.

5. Postavite svoje granice

Kao što je dete potreban način da izrazi svoje emocije, potrebno je i vama. Objasnite detetu da određeno ponašanje ne možete da tolerišete, na primer: "Ljuti me kada mi se tako obraćaš, ne volim kada mi odgovaraš, tako da pokušaj da mi kažeš to što želiš a da me ne nazivaš lošim/lošom".

BONUS VIDEO:

VASPITANJE BATINAMA NEDOPUSTIVO! Srbi misle da je NORMALNO TUĆI decu, a zapravo je to OGROMAN PROBLEM (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)