Čuveni ruski psiholog Julija Gipenrajter na predavanjima priča o vaspitanju dece, roditeljstu, koje greške treba da se izbegnu, a jednom prilikom se osvrnula i na to Šta se dešava ako je detetu mobilni telefon često u rukama.

"Ne zamenjujte stvarni svet gedžetima! Posebnost novih tehnologija je da pružaju trenutnu povratnu informaciju. Odnosno, dete odgajano na spravama nije naviklo na činjenicu da reakcija na njegove postupke može biti kasna, odložena. Još jedna karakteristika: ova interakcija je fizički ograničena.

Sa mobilnim telefonima, male manipulacije vašim rukama donose ogroman protok informacija. Kao rezultat toga, oni ne pružaju mogućnost proučavanja fizičkih zakona interakcije objekata. I treća karakteristična karakteristika novih tehnologija: emocionalni odnosi u kompjuterskim igricama i društvenim mrežama su oskudni, ograničeni na date forme." - objašnjava psiholog.

Julija Gipenrajter je istakla koje se posledice mogu pojaviti ako dete stvarni svet zameni iluzornim:

"Roditelj treba da razume bogatstvo stvarnog sveta i njegove parametre. Budite svesni koji od ovih parametara su smanjeni u tehnologiji. Kada deci ograničite interakciju sa gedžetima, slobodno vreme ispunite aktivnostima u kojima će dete dobiti ono što mu tehnologija ne daje.

Aktivne aktivnosti, stvarne akcije sa predmetima, emocionalna komunikacija sa mamom i tatom - na ovo vredi obratiti posebnu pažnju. Na društvenim mrežama nema mirisa, dodira, intonacija. Ako sa detetom podelite svoje emocije i usadite mu ukus za stvarni svet, onda će mu, dok krene u školu, granice gedžeta biti dobro poznate. I on sam neće želeti da sedi na telefonu duže od pola sata," piše lifedeeper.ru.

BONUS VIDEO:

Novogodišnje frizura jelkica za devojčice TikTok/ ourlovelypak

(Yumama/T.A.S.)