Čest simptom kod dece, povraćanje je često uzrokovano gastrointestinalnim poremećajem ili mučninom. Mehanički refleksni gest kojim se želudačni sadržaj spontano eliminiše, povraćanje se često nalazi kod dece svih uzrasta. Kod odojčadi mogu biti praćeni grčevima i moraju se razlikovati od regurgitacija, koja se javlja u prvim mesecima života, zbog nedovoljnog razvoja sfinktera jednjaka (zalistka koji povezuje jednjak sa želucem).

Važno je napomenuti kontekst u kome se povraćanje javlja (posle obroka, tokom putovanja automobilom, itd.) i da li je praćeno drugim simptomima kao što su dijareja, groznica ili stanja slična gripu.

Koji bi bili mogući uzroci

Gastroenteritis je zarazna bolest uzrokovana virusima, bakterijama ili parazitima. Pored povraćanja, gastroenteritis može izazvati dijareju, grčeve, groznicu, glavobolju, apatiju.

Mučnina kretanja nastaje zbog konfuzije koju organ za ravnotežu unutrašnjeg uha prenosi u mozak. Detetu sa mučninom kretanja treba savetovati da gleda kroz prozor umesto da se fokusira na predmete kao što je telefon.

Alergije na hranu kao što su one na mleko ili gluten i trovanja izazvana patogenom kao što su E.coli, Listeria i Salmonela mogu se manifestovati povraćanjem.

Kriza slepog creva. Kada je povraćanje praćeno povišenom temperaturom, jakim bolom u stomaku na desnoj strani, teškim hodanjem i mučninom, to može biti kriza slepog creva. U ovom slučaju je indicirano hitno obraćanje lekaru.
Meningitis . Bilo da je uzrokovan virusima ili bakterijama, meningitis se može manifestovati kroz povraćanje, zajedno sa drugim simptomima (groznica, konfuzija, ukočen vrat, jaka glavobolja). Meningitis je hitan slučaj, zato treba da se obratite lekaru.

Udarci u glavu mogu izazvati povraćanje, dezorijentaciju, groznicu, hematome, bol. Dete treba da vidi lekar, jer trauma glave može izazvati oštećenje mozga.

Stres izazvan promenama u životu deteta (preseljenje u drugu kuću, polazak u školu) može biti toliko intenzivan za dete da izaziva povraćanje.

Ostali uzroci povraćanja kod dece su: urinarne infekcije, sinusitis, otitis, nazofaringitis, začepljenje creva, gastritis, loše varenje, prejedanje, kašalj.

Saveti za roditelje

Važno je smiriti dete. Epizoda povraćanja nesvarene hrane bez drugih simptoma uglavnom nije razlog za zabrinutost. Pomozite detetu da drži glavu pognutu napred, kako ne bi progutalo povraćanje. Dete ne treba stavljati u krevet tokom epizoda povraćanja. Nemojte ga terati da jede ili pije odmah nakon povraćanja. Nemojte mu davati lekove protiv povraćanja ili mučnine bez saveta lekara.

Kada je praćeno dijarejom, povraćanje može izazvati dehidraciju. Da biste to sprečili, preporučljivo je dati detetu vodu koju mora da pije u malim gutljajima. Znaci dehidracije su suva usta, smanjene suze i tamna mokraća. Rešenje su rehidratacione soli dostupne u apoteci.

Idite sa detetom kod lekara ako se njegovo stanje ne popravlja, ako ima grčeve, teško diše, ako je povraćanje crveno ili liči na talog kafe.

Dojena deca koja imaju povraćanje izazvano gastroenteritisom treba da nastave da dobijaju majčino mleko, u početku u manjim količinama.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Novogodišnji ukras, sušene pomorandže TikTok/tinascucina