Čim se deca prehlade ili "pokupe" neki virus, prvi simptom koji se obično javlja je curenje iz nosa. I alergije mogu da budu uzrok stvaranja sekreta u gornjim disajnim putevima i nosu, a iako nije prijatno kada dete "šmrklja", proizvodnja sekreta je zapravo odbrambeni mehanizam tela koji jača imunitet i čisti disajne puteve od raznih klica.
Dakle, sekret ima važnu ulogu, ali to ga ne čini manje neprijatnim – kod dece on može da dovede do nesanice, gubitka apetita, umora, osećaja kao da se guše, povraćanja... Ukoliko začepljen nos i višak sekreta traju duže, može da dođe i do komplikacija poput infekcije uha ili bronhitisa. Zbog toga je važno izbaciti sekret ili ga barem smanjiti.
Evo šta može da pomogne u smanjenju i izbacivanju sekreta kod dece.
Hidratacija
Kada su u pitanju bebe koje doje, preporučljivo je da im date da sisaju na zahtev jer će se majčino telo prilagoditi bebinim potrebama. Kada je reč o starijoj deci, iako nije dokazano da je povećan unos tečnosti povezan sa ređim sekretom, svakako će im tečnost prijati i ovlažiti grlo koje se isušuje od disanja na usta (jer je nos zapušen).
Osim toga, unošenje tečnosti pomaže da mališani progutaju sekret, čime se smanjuje rizik od nekih komplikacija. Takođe, važno je da se obrati pažnja hidrataciju jer usled zapušenog nosa deca često gube apetit i javlja im se nagon za povraćanjem.
Vetrenje prostorija i vlažnost
Redovno provetravajte dečju sobu, izbegavajte duvanski dum u prostorijama gde mališan boravi, izvedite dete malo napolje na svež vazduh. Nije zgoreg ni da imate neki ovlaživač vazduha u sobi jer suv vazduh pogoršava ove tegobe, piše guiainfantil.com.
Ispiranje slanim rastvorom
Slani rastvor za nos pomaže u rastvaranju i izbacivanju sekreta koji se nakuplja u grlu. Jako je važno da obratite pažnju na higijenu nazalnih aspiratora jer se na njima skupljaju virusi i bakterije.
Bebi ili malom detetu koje ne ume da izbaci sekret iz usta možete pomoći tako što ćete na čiste ruke staviti komadić sterilne gaze i njome povremeno očistiti unutrašnjost usta.
Odgovarajući položaji
Decu držite u poluuspravnom položaju, bilo da spavaju ili su budni, kako biste ublažili poteškoće sa disanjem koje izaziva višak sekreta.
Ukoliko detetu duže od nekoliko dana curi nos i bori se sa viškom sekreta u nosu i gornjim disajnim putevima, ili se uz to javljaju i drugi simptomi poput temperature, bola u ušima, grlu, ako dete ima poteškoće sa gutanjem, povraća ili kašnje, ne odlažite odlazak pedijatru.
BONUS VIDEO: