U Srbiji raste broj zaraženih malim boginjama, a najteža situacija je u Novom Pazaru. Stručnjaci stalno apeluju na vakcinaciju MMR vakcinom koja štiti od morbila, a da bi se sprečila epidemija potrebno je da obuhvat vakcinacijom bude 95 odsto.
Simptomi malih boginja
S obzirom na to da su male boginje virusno oboljenje, na početku se javljaju simptomi koji su karakteristični za viruse:
- Povišena temperatura
- Curenje iz nosa ili zapušen nos
- Kijanje
- Kašalj
- Crvene oči koje suze
Nakon toga, najčešće četiri-pet dana po pojavi ovih simptoma, pojavljuje se i osip – najpre na licu, a zatim se širi na ostatak tela.
U videu koji je objavljen na zvaničnoj Fejsbuk stranici Agencije za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva, pokazano je kako izgleda osip izazvan morbilima – na beloj koži su to srvene ili braon tačkice. Takođe, istaknuto je da se kod nekih ljudi mogu pojaviti i tačkice u ustima.
Prenošenje i lečenje
Male boginje su veoma zarazno virusno oboljenje, koje se prenosi kapljičnim putem.
I vakcinisane osobe mogu da obole od morbila, mada se to retko dešava, a ako se i desi, najčešće imaju blag oblik bolesti. Imunitet se nakon vakcinacije stvara za deset dana do tri nedelje.
Kada je u pitanju lečenje bolesti, ukoliko je u pitanju oblik koji ne zahteva bolničko lečenje, najčešće je dovoljno:
- Unositi dovoljno tečnosti
- Vlažiti vazduh u prostorijama u kojima se boravi barem dve, tri nedelje
- Koristiti lekve za snižavanje temperature i ublažavanje bolova u mišićima (po preporuci lekara)
U slučaju da se pojavi kašalj, konvulzije zbog visoke temperature ili temperatura počne opet da raste nakon što je prethodno neko vreme bila normalna, obavezno se javite lekaru.
Komplikacije
Male boginje mogu da izazovu različite komplikacije, što zavisi od imuniteta i uzrasta deteta. Mogu se javiti upala ušiju, upala pluća, bronhitis, encefalitis, meningitis i subakutni sklerozirajući panencefalitis, koji je najteža komplikacija i završava se smrtnim ishodom.
BONUS VIDEO: