Mnogi roditelji su burno reagovali na prepruku Američke akademije pedijatra da deca koja imaju vaške treba dozvoliti da idu u školu.. Kolege iz Srbije se nisu složili sa ovim navodima ističući brojne opasnosti koje pomenuti parziti prenose.
U nedavnom izveštaju Američke akademije pedijatara navodi se da deci ne bi trebalo zabraniti pohađanje nastave zbog ovih parazita "s obzirom na nisku zarazu unutar učionica". Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti takođe preporučuju da se učenici koji imaju vaške ne šalju kući i da im se dopusti da se vrate u učionicu dan nakon tretmana lečenja.
Međutim, pedijatri iz Srbije su za Kurir izjavili da je tako nešto krajnje neprihvatljivo.
"Potpuno sam u šoku! Apsolutno ne podržavam kolege iz Amerike! Pitam se koja je sledeća ludost?! Možda će neko da se složi s njima, ali ja ne. Zamislite da pošaljete dete u kolektiv gde neko drugo dete ima vaške? To su sve normalni dečji problemi, ali dete ne treba da ide u kolektiv dok se ne izleči. Ako ide u kolektiv, to znači da će se uvećati broj dece s tim problemom, isto kao i s virusima i bakterijama. Ta gamad živi u kosmatim delovima, taj parazit izaziva svrab" objašnjava pedijatar dr Tatjana Bjekić.
Ona ističe da svako češanje predstavlja problem zbog oštećenja kože, jer su to ulazna vrata za stafilokok, a kao posledica može da se javi bakterijska infekcija kože. "Lečenje zavisi od gustine kose, kod nekog može da traje tri, a kod nekog sedam dana. Osim češljanja, stavljaju se i sredstva protiv vašiju. Najgore je kad morate da ošišate detetu kosu, to ne treba raditi iz psiholoških razloga."
Pedijatar dr Tomislav Stevanović smatra da su kolege iz Amerike sigurno napravile analizu na velikom uzorku i došle do ovog zaključka, s obzirom na to da su kod njih ovi paraziti veliki problem:
"Moguće da su se pojavili i preparati koji to leče za jedan dan, pa su izneli zaključak da se ne odsustvuje u školi. Kod nas je druga situacija, taj problem nije izražen kao u Americi, ali ipak kod nas deca ne treba da idu u školu. Trebalo bi da se tretiraju i izoluju dok se ne istrebe."
Pedijatar dr Saša Milićević se pita kako su i zašto kolege iz Amerike došle do takve preporuke, koju on lično ne podržava.
"Zašto bismo slali decu s vaškama u kolektiv?! Zašto rizikovati da se prošire i na drugu decu? Ranije se vašljivost dosta teško lečila, danas se brzo leči. Prema vašljivosti ne može da se stekne imunitet. Neshvatljivo je da takva deca pohađaju nastavu ili idu u vrtić! Pa onda mogu i da idu deca koja imaju boginje, šugu, zašto bi onda neka druga oboljenja bila razlog za odsutnost?", navodi dr Milićević i upozarava:
"Ranije su mogle da prenesu i neku formu tifusa, danas je to izuzetno retko. Deca češkaju kosu i mogu da naprave infekciju i da nastane stafilokok, da se zbog toga napravi neka lokalna infekcija na površini kože."
Dr Aleksandar Adamović, direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu, kaže da postoje šamponi koji nakon jedne upotrebe ubijaju vaške, kao i da je taj tretman potrebno ponoviti za sedam dana:
" Ranije su kolege iz zavoda u školama vršile preglede i kontrolu dece, a roditelji dece koja su bila vašljva bivali su obavešteni da decu ne šalju u školu. Nastao je problem da li smemo da uđemo u školu, da li smemo da kažemo da neko ima vaške... Doći će nam glave ta zaštita ljudskih prava! Mislim da bi bilo dobro da se ta kontrola vrati u srpske škole."
(Yumama/Kurir)