Obuhvat vakcinacije MMR vakcinom je opao, što sa sobom nosi i povezan rizik od epidemija malih boginja. Čega se roditelji plaše i da li odlaganje vakcinacije nosi ozbiljne rizike, u emisiji "Jutro" na TV Prva su govorili direktor Doma zdravlja Pailula dr Aleksandar Stojanović i imunolog, prof. dr Borislav Kamenov.
Najpre je dr Stojanović objasnio zašto se roditelji plaše MMR vakcine i zašto ne bi trebalo.
"Ne treba da se plaše uopšte. Znači, vakcina je potpuno bezbedna, sigurna i po meni, a i po savetu pedijatara, jer danas sam dao dokument zvaničan gde sam se informisao kod mojih pedijatara kakva je trenutna situacija, roditelji se plaše zato što imaju loše informacije. Nisu informisani dovoljno. Povezuju tu vakcinu sa autizmom, što nema veze s tim. Znači, autizam sa ovom vakcinom nema veze. Da primi MMR vakcinu, najsigurnije je da dođe kod pedijatra, da to dete ispunjava uslove da bude zdravo i da primi prvu vakcinu koja se daje od 13. do 15. meseca života tog deteta. Nažalost, interesovanje nije mnogo opalo, ali opalo je za par procenata, što vama daje nesigurnost da sva deca nisu zaštićena. A kad dete nije zaštićeno, sklono je da dobije neku bolest koja ostane sa trajnim posledicama. Trenutno, u mom domu zdravlja i u Srbiji, procenat MMR-a je 85 odsto, što nije dobro, treba da bude 95 odsto da bi sva deca bila potpuno sigurna od obdaništa do škole", rekao je doktor, napominjući da se druga doza daje u šestoj i sedmoj godini, ali da je mnogo veće interesovanje za prvu dozu, zbog čega "deca dobiju oboljenja koja su u Evropi zaboravljena".
"Dobijete ono što se zove dečija paraliza, možda dobijete druge bolesti koje ostavljaju trajne posledice, nikad vi ne znate šta ćete dobiti. Jer imate decu koja ne prime tu vakcinu, koje ne mogu da prime zbog svojih bolesti, ali vi kad primite tu vakcinu, vi štitite i tu decu koju ne mogu da prime. To je nekih jedan, dva, tri procenta koji su zaštićeni. Ali šta je problem? Društvene mreže su učinile veliki problem, jer su MMR vakcinu povezali sa kovidom, povezali sa drugim vakcinama, i onda ja bih razumeo da moja pokojna baba, koja je umrla pre 100 godina, nije primala vakcinu, jer tada vakcine nije bilo. Ali sad, kad je ta vakcina dostupna, tu su glavni pedijatri koji će vam dati savet. Jer, tu vakcinu prvo ne može da primi dete ako nije zdravo, ako ne bude potpuno zdravo. Vi tom vakcinom njemu dajete zaštitu, imate nuspojave koje će se desiti, crvenilo, otok neki mali, ali to bude za dan, dva, tri, jer svaka vakcina možda vam da neku prateću, 'ajde da kažemo, nuspojavu, ali vi ste posle bezbedni".
Neželjene reakcije
Imunolog prof. dr Borislav Kamenov objasnio kod kojih mališana mogu da se jave neželjene reakcije na vakcinu.
"Ja moram da vam kažem da sam ja pedijatar koji se bavi imunologijom 40 godina u službi. Profesor sam bio, vodio sam edukacije na nivou cele zemlje na kursevima imunologije. Naravno, svi mi znamo da su vakcine dosta dobra donele, naravno, da su oslobodile čovečanstvo od mnogih bolesti, ali mi smo morali da znamo da svaka vakcina u suštini aktivira imunski sistem. I ako on nije u idealnom stanju, onda mogu da se jave problemi. Koja su to deca? Ona se prepoznaju. To ne možete da isključite krvnom slikom, sedimentacijom, biokemijskom analizom, kažete dete zdravo. Nije tačno. Ono sve to ima ispravno, ali se često razboleva, na primer. Mesec dana prođe, ono se razboli. Mesec dana prođe, ono se razboli. Kad ga pogledate, ono ima beo jezik, ima crvene dlanove, ima podočnjake. Dete je u suštini, ne da je bolesno, nego će tek da bude bolesno. Ono je u procesu razvoja hronične bolesti. A mi, pošto imamo jasne kriterijume, mi to ništa ne vidimo. Takva deca nekada na sportu umru iznenada, zato što niko nije video da nemaju protok krvi, da imaju gustu krv, da nemaju kalijum, na primer. I to su sve stanja koja dovode do toga da se jave neželjene reakcije. Ja ovako to postupam, sagledam takvo dete, ja kažem, 'ajde, malo ćemo da odložimo, ispravićemo sve što treba, daćemo vitamin D, kad proverimo, ono nema vitamin D. Na minimum, ispod minimuma".
Dr Stojanović istakao je da je MMR vakcina u Srbiji obavezna, ali da vakcinacija može da se odloži dok dete ne bude potpuno zdravo.
"Zakon o zaštiti Republike Srbije obavezuje da svako dete mora da primi dve doze te vakcine. Da li će primiti sad ili posle? Ja sam opet rekao, pet odsto ne primi odmah, nego primi posle. Primi posle, zato što je to pedijatar ustanovio", rekao je on, ističući da su jedino pedijatri ti koji mogu da procene da li i kada dete treba da primi MMR vakcinu.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju