Čekaonice u domovima zdravlja pune su dece obolele od rotavirusa, a pedijatar dr Saša Milićević je u emisiji "Jutro" na TV Prva to potvrdio.
"Zaista je potpuno aktivan, ne poštuje sezonu. Otprilike se zna kada koji virus ima sezonu, nikada to nije bilo potpuno striktno, ali sada se to potpuno izgubilo, ne samo za rotavirus, već i za adenovirus, norovirus, obične viruse koji napadaju organe za disanje. Sada otprilike tokom cele godine imamo te stomačne viruse, i kod dece i kod odraslih, ali naročito kod dece jer je njihov imunitet malo slabiji i zato što imaju takav taj socijalni kontakt, razmenjuju igračke... Ti virusi se prenose fekooralnim putem, i ručicama kontaminiraim, mada mogu i kapljičnim putem".
Simptomi rota virusa
Dr Milićević je naveo i simptome koji se javljaju usled infekcije rotavirusom.
"Daje tipične simptome, obično se javi bol u stomaku, onda se pojavi dijareja odnosno tečne stolice, vrlo često postoji nagon za povraćanjem, temperatura može da bude ali ne mora i obično nije previše visoka temperatura. Dete obično bude malaksalo, a ako je u pitanju beba, onda obično bude problem sa dojenjem, odbija da sisa, još uz to budu tečne stolice i onda zapravo ta dehidracija, to je ono što je najopasnije kod ovih virusa. Što je dete manje, opasnost je veća, ako je neka odrasla osoba, to će proći za 5-7 dana, a ako je u pitanju beba, ako se na vreme ne primeti da preti dehidracija, onda može da bude zaista opasno. Srećom retko, ali to može i fatalno da se završi".
Pedijatar je upozorio i na simptome koji ukazuju na dehidraciju kod dece.
"Kada je u pitanju beba, koža je suva, okice su upale, jezik bude obložen, beo, dete bude malaksalo, sluznice su suve, mokrenje je smanjeno, dete stalno liže usne...", kaže on, dodajući da je teško ne primetiti ove signale.
Svi znamo da deca kada imaju bilo kakve stomačne tegobe, često odbijaju da jedu, a dr Milićević ističe da to nije toliko važno, koliko je bitan unos vode.
"Najvažnije je da se nadoknađuje tečnost da dete ne dehidrira, hrana i nije toliko važna. Ako dete tada neće da jede, ne treba ga terati jer je to upala sluznice, organa za varenje. Veći deo dečjeg organizma je voda i zato je dehidracija za njih opasnija nego za odrasle".
Period inkubacije
Pedijatar ističe da inkubacija traje između jednog i tri dana od trenutka kada se dete zarazi do momenta kada će da se razboli, a kako bi se izbeglo prenošenje virusa, evo do kada ne treba da se vraća u kolektiv:
"Dok god stolica ne bude oformljena i ne počne lepo da jede, ne treba ga slati u vrtić. Ako se ne oporavi lepo, ono i dalje može da bude kliconoša".
S obzirom na to da roditelji često imaju dilemu da li treba da šalju dete u vrtić ako mu, recimo, curi nosić, pedijatar objašnjava u kojim situacijama je to OK, a u kojim ipak treba da ostane kod kuće.
"Ako detetu curi nosić, ako ima neku temperaturu koja je niska, može da ide u vrtić jer će oni ionako razmeniti sve te klice. Ukoliko je u pitanju dete koje ima neki hronični zdravstveni problem, onda ga treba ostaviti kući, ali biti svestan da će dete kad-tad morati da prođe kroz to. Dobra stvar kod tih infekcija je što se imunitet stvori, ali ih sa druge strane ima mnogo i mi ne možemo da stvorimo imunitet prema svemu".
Iako je sada veoma zastupljen rota virus, dr Milićević napominje da i drugi virusi, pa čak i virus gripa, mogu da izazovu stomačne tegbe. Objasnio je i kakva je terapija za rota virus koji hara.
"Terapija za rotavirus je jednostavna, ne postoji neka posebna terapija, najvažnija je nadoknada vode, ali ne samo vode i čaja, već i tečnosti koja sadrži elektrolite, koja sadrži kalijum, natrijum bikarbonate, sve ostalo što dečji organizam gubi. Takođe treba, recimo pirinčana voda je jako dobra, ali je najvažnija terapija kod dehidracije infuzija, lekar će da propiše, to su terapijske infuzije koje se daju. Antibiotici ne deluju, time možemo samo da pogoršamo crevnu floru koja je u organima za varenje, ako damo antibiotik njih ćemo poremetiti i daćemo veću šansu virusima. Dakle, antibiotik se ne daje sem ako dete ima uz to još neku bakteriju, nekad udruženo bude, ali samo lekar će dati".
Šta davati od hrane
Kako je lekar rekao, hrana nije toliko važna, koliko je bitna nadoknada tečnosti kod rota i drugih stomačnih virusa, a savetovao je i šta davati deci da jedu kod ove vrste infekcija.
"Ako je u pitanju beba, treba da nastavi da sisa, majčino mleko sadrži supstance koja pomažu organizmu da se izbori. Ako je to dete koje je van perioda dojenja, supa, ali blaga supa, supe iz kesice su dobre. Pirinčana voda, ne treba insistirati na mesu, na mlečnim proizvodima, to može da napravi problem. Treba da shvatite da će dete početi da jede u nekom trenutku, ali kada je u pitanju voda, tu nema kompromisa", zaključio je dr Milićević.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.