Andrej Pantelejev stručnjak traumatolog-ortoped na Odeljenju za traumatologiju i ortopediju Ruske dečije kliničke bolnice objasnio je kako da roditelji pomognu da dete ima zdravu i pravu kičmu.

Pogrbljenost nikome ne izgleda dobro, ali ravna prava leđa naprotiv, dodaju visinu i gracioznost. Ali, za razliku od roditelja, ortopedi na loše držanje dece gledaju iz drugog ugla.

Loše držanje je opasno jer može izazvati neravnotežu u mišićima koji drže kičmu u uspravnom položaju i izazvati promene u njenim fiziološkim krivinama. U ovom slučaju će se povećati rizik ne samo od povrede, već i od razvoja degenerativnih procesa, posebno osteohondroze (prevremenog starenja) kičme.

Nepravilno držanje izaziva stalnu napetost u mišićima vratne kičme, što dovodi do kompresije vaskularnih i nervnih struktura i poremećaja snabdevanja krvlju mozga. Dete može imati hronične glavobolje i umor, bolove u različitim delovima kičme, često je poremećen san.

Važno je da posebno đaci nauče osnovna pravila za održavanje pravilnog držanja: glava treba da bude postavljena u vertikalnoj liniji iznad karlice, leđa ravna, ramena blago razmaknuta, stomak malo uvučen. Kako možete osigurati da vaše dete stoji, sedi i hoda pravo, a da se ne pogrbi?

Pravilno organizujte radni prostor vašeg deteta

Trebalo bi da mu bude udobno da sedi za stolom, a mišići ne bi trebalo da budu preterano napeti. Izaberite stolicu ili fotelju prema visini deteta. Kolena treba da budu u nivou kukova, a leđa blago nagnuta napred. Mekoća sedišta ne igra značajnu ulogu, glavna stvar je da je udobno. Sto treba da bude takve visine da ruke deteta slobodno leže na površini i savijaju se u laktovima pod pravim uglom.

Gornja ivica kompjuterskog monitora treba da bude u visini očiju deteta. Podesite svetlo pozadinskog osvetljenja ekrana računara. Ako je svetlo previše jako, deca retko trepću - razvija se sindrom suvog oka. Postavite udžbenike na postolje sa blagim nagibom napred.

Izaberite odgovarajući dušek i jastuk prema individualnim karakteristikama deteta

Posle spavanja treba da se oseća odmorno i da ne oseća nelagodnost u mišićima. Nekom je potreban čvršći dušek, drugom mekši. Ali spavanje na pretvrdom ili premekom se nikome ne preporučuje.

Organizujte detetu aktivno slobodno vreme i dnevne šetnje

Fiziološke krivine kičme se formiraju pod uticajem fizičke aktivnosti, pa aktivne igre i sport obezbeđuju adekvatan mišićni razvoj. Čak i jednostavne vežbe će pomoći u poboljšanju istezanja, opuštanju mišića vrata, ramenog pojasa, torakalne i lumbalne kičme. Plivanje je najkorisnije za zdravlje kičme, a kursevi fizikalne terapije će vam omogućiti da savladate vežbe za održavanje pravilnog držanja.

 Ortopedski korektor za leđa

Ako ništa od ovoga nije dovoljno, posavetujte se sa lekarom i kupite ortopedski korektor. To će pomoći detetu da se navikne da drži leđa pravo dok sedi za radnim stolom. Ali ne može da ga nosi duže od 3 sata dnevno, jer takvo pomagalo smanjuje opterećenje mišića i uz stalnu upotrebu samo će pogoršati probleme. Nošenje korektora mora se kombinovati sa fizičkim vežbama, ali samo dok se dete ne navikne da samostalno ima pravilan položaj leđa.

BONUS VIDEO

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć! Kurir televizija