Strah od zubara imaju i mnogi odrasli, a onda i deca, zbog čega se toliko dugo izbegavaju pregledi. Karijes se lako i brzo javlja ukoliko zdrave navike kod mališana se ne usvoje od prvih dana, kako nam je objasnila doktorka stomatolog Nataša Pejčić.

"Pojava karijesa kod male dece je veoma česta u današnje vreme.Savremen način života koji podrazumeva konzumiranje visokoprerađene hrane, lepljive, meke konzistencije, bogate ugljenim hidratima značajno doprinosi povećanju učestalosti karijesa kod dece.

Da bi se sprečila pojava karijesa kod dece, potrebno je ograničiti unos šećera, odnosno hrane bogate ugljenim hidratima. Umerena upotreba slatkiša i izbegavanje slatkih pića između obroka ključni su u borbi protiv karijesa. Ukoliko deca jedu slatkiše, najbolje je da to učine odmah posle glavnog obroka, i da nakon toga ne unose slatke namirnice, neko vreme, kako bi zaštitni mehanizmi usne duplje mogli da se aktiviraju i eliminišu štetne efekte šećera iz namirnica.

Takođe nekada roditelji čak i iz najbolje namere prave greške koje mogu loše uticati na zdravlje zuba kod najmlađih. Dostupnost različitih često neadekvatnih saveta i preporuka mogu zbuniti. Agresivno reklamiranje nekih neproverenih preparata takođe može štetno uticati na stavove roditelja i izbor stredstava za pravilno održavanje oralne higijene.

Zato je jako važno da roditelji dobijaju pravovremene i proverene informacije od edukovanih stomatologa.

Preporučuje se da se tokom prve godine života deteta, poseti stomatolog, kako bi obavio pregled, uvideo da je sa rastom i razvojem sve u redu, ali i jako bitno kako bi dao prave savete i preporuke o pravilnoj nezi dečijih zuba. Nakon prvog pregleda savetuje se da redovno odlaze na kontrole svakih šest meseci. Ovi pregledi omogućavaju rano otkrivanje problema, ali i privikavanje deteta na posete stomatologu, što umanjuje strah od budućih poseta.

Sa započinjanjem pranja detetovih zuba treba početi već sa pojavom prvog zuba u ustima, a čišćenje usne duplje deteta, već posle prvih podoja, kada se dečija usta prebišu sterilnom gazicom.

Važno je održavati usta deteta čistim , kako bi se sprečilo nagomilavanje naslaga, sprečavanje prisustva bakterija i održavala adekvatna oralna homeostaza u ustima.

U moru ponuda odabir adekvatnih sredstva za održavanje oralne higijene kod dece je veoma važan. Neophodno je da deca koriste pastu za zube sa adekvatnom koncentracijom fluorida, i u adekvatnoj količini. Do šeste godine, života deteta preporučuje se upotreba paste za zube sa 1000 ppm fluorida, a nakon šeste godine sa 1450 ppm fluorida. Četkica za zube bi trebalo da bude sa malom i mekanom glavom, kako bi mogle da se operu sve i teže dostupne površine.

Deca bi zube trebalo da peru pod roditeljskim nadzorom, do odprilike neke devete godine, sve dok ne budu manuelno sposobna da sama vežu pertle, tada se smatra da su manuelno sposobna i da sama operu zube. Svakako roditelji bi trebalo da iskontrološu da li su deca dovoljno dobro oprala zube."

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO

Trik za izbirljivu decu TikTok/cassidyandkids