Sve mame su bar jednom u životu vikale na decu. Ne ispravlja se tako nikakvo dečije ponašanje, to jest umire se i poslušaju ali samo na kratko. Vikanje tu i tamo zapravo nije problem, i to će se sigurno dogoditi. Kada postane način života i mame to rade svakodnevno, može doći do problema. Kao prvo, očigledno nije efikasno ako je svakodnevna pojava, a drugo, može naneti više štete nego koristi i majci i deci.

Šta zapravo radi uplašeno dete

U suštini, vikanje uči decu da se plaše svojih majki radije nego da razumeju posledice svojih postupaka. Deca toliko uče o ispravnom i lošem od svojih roditelja. Ako se bes i agresija neprestano ispoljavaju u njihovom svakodnevnom životu, oni će to shvatiti kao normalno.

Autorka i edukatorka za roditelje doktorka nauka Laura Markham, kaže da je vaš posao broj jedan kao roditelja nakon što osigurate bezbednost svoje dece, da upravljate sopstvenim emocijama. Studija koju je objavio Nacionalni institut za zdravlje ističe da vikanje čini decu agresivnijom, fizički i verbalno.

Vikanje uopšte, bez obzira na kontekst, je izraz besa. Plaši decu i čini da se osećaju nesigurno. Ako dolazi sa verbalnim ponižavanjem, to se kvalifikuje kao emocionalno zlostavljanje. Može imati ozbiljne dugoročne posledice. Ostati miran, a ne vikati, umiruje decu, čini da se osećaju voljeno i prihvaćeno uprkos lošem ponašanju.

Kako izgleda kada ne vičete

Kada se deca osećaju bezuslovno voljeno, prihvaćeno i bezbedno, obično imaju bolju vezu sa roditeljima. Kada se ne viče mnogo svi mogu bolje da komuniciraju. Deca mnogo više poštuju ljubav od straha, pa su prijemčivija. Ne kažem da mame i deca imaju loš odnos ako mališani ne slušaju iz prve. Ipak, stvari se reše i pre nego što dođe do većeg vikanja.

Tajm-aut za mamu

Majke obično znaju kada su van sebe. Osećaju se iritirano ili frustrirano, srce počinje da kuca brže. Kada se te stvari dogode, svesni ste i pre nego što pobesnite na svoju decu, to vam daje šansu da se smirite. Deca mogu biti u tajm-autu, pa možete i vi - nekoliko puta duboko udahnite, ponovo procenite situaciju i nađite rešenje, bez vike. Ili samo izađite iz prostorije, situacije koja vas dovodi do besa, dok se ne smirite.

Objasnite kako se osećate

Sve emocije su važne i o svemu se može pričati. Od radosti i uzbuđenja do tuge i besa. Kada majke otvoreno govore o emocijama, to pomaže deci, daje do znanja da su i njihova osećanja normalna. Kada ste kao mame uznemireni, izgovorite to i recite deci da to što rade je uznemiravajuće i zašto, što će im pomoći da shvate zašto treba da prestanu.

Ostanite mirni

Deca se loše ponašaju, to je život. Oni uče. Spuštanje na nivo njihovih očiju i odlučan razgovor daje im do znanja da je situacija ozbiljna, da takvo ponašanje neće biti tolerisano.

Bez pretnji

Prema Barbari Koloroso, autorki knjige „Deca su vredna toga!“, korišćenje pretnji i kažnjavanja, stvaraju osećaj ljutnje, besa i sukoba kod deteta. To je ponižavajuće za decu, ako dolazi od roditelja, seče pravo u srž njihovog bića. Mogu postati zaista nesigurni u životu. Ako njihovi roditelji misle da su bezvredni, loši, šta će tek misliti ostali. Posledice koje se razjasne u vezi sa određenim događajem ili ponašanjem, pomažu deci da donesu bolji izbor.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10