Ako vam dete ima plave, zelene ili sive oči, možda ste primetili da škilji na suncu, više od svojih drugara braon očiju ili često žmirka kada duže gleda u ekran televizora ili kompjutera. Možda se pitate da li umišljate ili ima istine u glasinama da su bebine oči svetlih boja osetljivija na sunčevu i jaku svetlost.

Prema Duke oftalmologu Anupami Horneu, odgovor je da - vaša beba ili dete sa očima plava boja zaista doprinosi žmirkanju i nelagodnosti pod jakim svetlima.   

Osetljivosti na svetlost

dr. Horne objašnjava da fotofobija - termin koji se koristi za opisivanje osetljivosti na svetlost - obično pogađa decu i osobe sa svetlim očima jer imaju manje pigmentacije u više slojeva oka od onih sa tamnijim očima. Zbog toga nisu u stanju da blokiraju efekte oštrog svetla kao što su sunčeva svetlost i fluorescentna svetla.

dr. Horne napominje da se fotofobija odnosi na osetljivost na svetlost, ali ne znači stvarni trajni gubitak vida. Ona takođe kaže da fotofobija može uticati na neke ljude sa smeđim očima.

Fotofobija može uzrokovati da osoba ima poteškoća da vidi ili fokusira pri jakom svetlu, ili čak da izazove bol oko očiju. Dakle, često žmirkanje ili trljanje očiju na jakom svetlu može biti jasan znak da dete ima neki nivo fotofobije.

Klonite se sunca

Dobra vest je da postoje mere koje možete preduzeti da smanjite efekte fotofobije deteta, koja je posledica svetle boje očiju.

Jednostavno izbegavanje dužeg vremena provedenog na oštrom ili jakom svetlu ili nošenje naočara za sunce koje blokiraju UV zračenje i šešira sa širokim obodom kada ste napolju trebalo bi da minimizira simptome povezane sa osetljivošću na svetlost. Premaz protiv odsjaja na naočarima takođe mogu pomoći pri korišćenju ekrana.

Kada posetiti doktora

Ako ste preduzeli neophodne korake da smanjite osetljivost na svetlost, ali je detetu i dalje teško da vidi po suncu ili osetite bol, vreme je da posetite specijaliste za dečiju oftamologiju.

(Yumama)

BONUS VIDEO

Dlakavo dete TikTok/bmr_officiel