Kako uzeti urin za urinokulturu ukoliko se radi o bebi ili malom detetu, česta je dilema mladih mama i tata. S obzirom da upravo od načina uzimanja mokraće zavisi i realnost nalaza, odgovor na ovo pitanje potražili smo od dr Danke Forcan-Jovović, specijaliste biohemije.

Obavezna priprema
Mokraću treba sakupiti u odgovarajuću bočicu, koja može da se kupi u svakoj apoteci, pa treba izbegavati drugu vrstu ambalaže zbog moguće kontaminacije. Pre uzimanja uzorka mokraće je potrebno da se spoljašnje genitalije operu sapunom i toplom vodom, potom da se dobro isperu i obrišu čistim, ispeglanim peškirom ili pamučnom pelenom.

Skupljanje urina kod beba
Kod odojčadi i male dece je najbolje da se urin sakuplja pomoću urin-kese, koja se lepi oko spoljašnjeg otvora uretre (mokraćne cevi, koja je izvodni kanal bešike). Kesica treba da bude zalepljena što je moguće kraće, a ukoliko dete ne mokri u periodu od pola sata, ponovo mu treba oprati genitalije i zalepiti novu urin-kesu.

Uzimanje mokraće kod starije dece
Sakupljanje urina je svakako lakše kod starije dece, koja mogu voljno da mokre. Kada dete počne da mokri, prvi mlaz se propusti, dok se naredni mlaz sakuplja u bočicu. Pritom treba voditi računa da se bočica čvrsto drži - ali samo sa spoljašnje strane. Na kraju treba da se dobro zatvori, ne dodirujući unutrašnju stranu poklopca.

Neophodna količina urina za pregled
Za uobičajeni pregled mokraće je potrebno doneti punu ili bar pola čašice urina, kako bi laboratorijski nalaz bio tačniji. Za urinokulturu je potrebna manja količina, praktično da urin prekrije dno čašice.

Skladištenje urina
Urin treba što pre doneti do laboratorije na obradu, jer nepropisnim stajanjem urina dolazi do promene u broju bakterija, leukocita, itd. Treba ga čuvati na hladnom mestu i u roku od pola do jednog sata doneti u laboratoriju.

Rezultati nalaza
Važno je napomenuti da se laboratorijski nalaz uobičajenog pregleda urina izdaje istog dana, dok se rezultat urinokulture dobija za dva do tri dana.