Koliko puta ste bili u prilici da kod doktora, a naročito u laboratoriji, vidite rasplakano dete - koje se otima i vrišti, strahujući od injekcije ili vađenja krvi? Malo koji roditelj u takvoj situaciji ostane ravnodušan.

Mame i tate tada pate zajedno sa svojom decom, a uz to se osećaju i veoma nelagodno. Zato je preporučljivo da dete unapred upoznate sa onim što ga čeka u laboratoriji, ali samo tako što ćete da govorite istinu. 

Razgovarajte sa detetom

Primanje injekcija i vađenje krvi je svima nama prilično neprijatno, a naročito deci. Svaki ubod, kako kažu pedijatri, za malu decu predstavlja jednu vrstu šoka. Deca se brzo uplaše, ali na roditeljima je da ih postepeno oslobađaju tog straha. Zato je veoma važno da se sa detetom priča otvoreno i iskreno, jer će na taj način ono biti poverljivije prema laboratorijskim sestrama i tehničarima, i otvorenije za saradnju.

Decu ne treba lagati da davanje injekcije i vađenje krvi ne boli. Jer, kada se uvere u suprotno, oni gube poverenje u vas, ali i u medicinsko osoblje

Iznad svega, vi treba da budete pribrani, da ne pokazujete uznemirenost, jer dete to oseti. Ukoliko ste u mogućnosti, odvedite dete u laboratoriju i kada nije bolesno - da upozna osoblje i prostorije. Tako će naredni odlazak u laboratoriju "sa povodom", biti manje traumatičan za njega.

Ne plašite decu "bocama"

Jedan od načina da dete oslobodite straha od igle, jeste da mu ne pretite "bocama" kad god hoćete da ga sprečite u nestašluku. Takav vid zastrašivanja nije dobar, mada se kod nas prilično često koristi. Dete će zbog toga da stvori sliku u svojoj glavi da je to neka kazna. Važno je mališanima pričati da su doktori dobri, da pomažu deci kada se razbole, da vole decu. Takođe, ne treba ih lagati da davanje injekcije i vađenje krvi ne boli. Jer, kada se uvere u suprotno, oni gube poverenje u vas, ali i u medicinsko osoblje. Osim toga, dete može da počne da oseća strah i ukoliko dugo sedi u čekaonici, a za to vreme sluša plač druge dece.
PageBreak

kako-spreciti-strah-od-igle

Ljubaznost zdravstvenih radnika     

Još jedan značajan faktor, koji može da pomogne detetu da se opusti za primanje injekcije ili vađenje krvi, jeste ophođenje medicinskih radnika - laboratorijskih sestara i tehničara. Njihova ljubaznost je od velike važnosti. Osmeh, nežna reč i dosta strpljenja, deci mnogo znači. A još ako dobiju neki poklončić u vidu lizalice, bombone, stikera, pečata, ili "šprica" - da, kao bajagi, daju drugarima boce - to se ne zaboravlja. Onda odlazak kod doktora i u laboratoriju nije više "strašan".  

Pohvala dobro dođe

Savet +

Jedan od trikova koji će vam pomoći da dete prevaziđe stah od igle, jeste da se kod kuće sa njim igrate lekara i pacijenta, tako da kroz igru demonstrirate kako to izgleda. Te igre obično deci budu jako zanimljive, a u isto vreme su i korisne.

Kažu da je delotvorno ukoliko nakon vađenja krvi dete pohvalite, iako je plakalo. Na primer: "Iako je bolelo, bio si hrabar, ponosna sam na tebe". Treba ga pohvaliti i pred drugima - kako je uspelo da sve to podnese, a naročito pred vršnjacima. Jer, time ga ohrabrujete i dajete mu snagu, uz uverenje da to nije "ništa" za njega. Često se dešava i da dete samo priča o tome kako je bilo hrabro dok su mu vadili krv.

M.R.