I pored informacija da se ozonske rupe, čije je širenje poslednjih godina izazivalo prave noćne more kod većine nas, smanjuju i čak zatvaraju, stručnjaci i dalje upozoravaju na štetnost sunčevog zračenja. Naime, naučno je dokazano da, zbog promena koje se dešavaju na centru naše galaksije, ono izaziva trajne promene na koži.

Posledice ne moraju uvek da se ispolje odmah (crvenilo ili opekotine pod dejstvom UVB zračenja), već i nakon nekoliko godina, jer se količina UVA zračenja u telu godinama sabira. Sunčevo zračenje može da izazove i druge, sistemske bolesti organizma, kao što je npr. oštećenje imunološkog sistema. Zbog toga, kada dođe leto, posebu pažnju treba posvetiti zaštiti mališana od njegovog štetnog delovanja.

Zaštita beba

Zbog štetnih efekata sunčevog zračenja deci u toku letnjih meseci treba posvetiti posebnu pažnju. Preporuka je lekara da bebu u prvih šest meseci do godinu dana ne treba sunčati, ni mazati bilo kakvim zaštitnim preparatom. Njena nežna koža nema izgrađene mehanizme za zaštitu od sunca, pa je zato najbolje ne izlagati je jakim sunčevim zracima. Osim toga, koža novorođene bebe je izuzetno osetljiva i lako može da izgori. Ponekad ni dubok hlad nije dovoljno bezbedan.

Zaštita do treće godine

Decu, uzrasta od jedne do tri godine, najbolje je zaštiti preparatima sa zaštitnim faktorom iznad 15 SPF (Sun Protection Faktor označava koliko dugo može bezbedno da se boravi na suncu u odnosu na nezaštićenu kožu. Npr, ako dete sme 5 minuta da boravi na suncu bez zaštite, sa preparatom čiji je zaštitni faktor 15,  bezbedno vreme se tako i produžava: 5 min.X 15 = 75 minuta). Najbolje su oni preparati koji su isključivo namenjeni deci, jer su oni prilagođeni dečjoj koži.

Zaštita od treće godine

Mališani koji su stariji od tri godine, mogu da koriste preparate sa visokim faktorima koje koriste i odrasle osobe. U prvim danima je najbolje koristiti one koji imaju visok zaštitni faktor, kao i Sun Block preparate (najviši stepen zaštite) koji blokiraju dejstvo sunčevih zraka. Posle izvesnog vremena, kada koža stekne izvesnu otpornost, mogu da se koriste i preparati sa nižim zaštitnim faktorima. Međutim, bez obzira na mere zaštite sunčanje treba izbegavati između 10 i 16 časova.

...Na plaži

Na plaži treba potrebu pažnju obratiti na mogućnost refleksije zračenja, kao i na propustljivost platna suncobrana, jer ono često propušta i do 50% UV zračenja. Opekotine može da izazove i UVB zračenje koje se reflektuje sa peska, betona ili vode.

...Za vreme kupanja

Kupanje u moru ili u bazenčiću takođe nije bezbedno jer se sunčevi zraci reflektuju na površinu vode. Takođe, nije bezbedno ni u vodi.

Naime, poznato je da voda propušta 70-80% sunčevog zračenja do dubine od  dva metra.

...U automobilu

Verovatno vam se dešavalo da na pojednim mestima vaša koža pocrveni, ili potamni (posebno ruke i lice), a niste izašli iz auta. Podatak da staklo automobila sprečava štetno delovanje UVB zračenja, ali može da propusti između 70-85% UVA zraka, je posebno važan za roditelje koji planiraju da sa decom putuju automobilom na letovanje. Zbog toga se, između ostalog, preporučuje putovanje u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim časovima.

Tekst je realizovan u saradnji sa stručnim timom redakcije