Igračke mogu takođe da utiču na razvoj motorike i kognitivnih veština kod dece. One mogu da budu bespotrebna plastika, ali i sredstvo pomoću kojeg mališani uče, stiču razne veštine, napreduju i razvijaju se. Često neke od tih igračaka mogu roditelji i sami da naprave, a jedna od njih je senzorna kutija.

Senzorna kutija pomaže detetu da proširi svoje taktilno iskustvo i razvija fine motoričke sposobnosti. Nudimo dve ideje za senzorne kutije, na osnovu kojih možete smisliti beskrajan broj sopstvenih opcija, piše deti.mail.ru.

Pročitajte i - Dr Ranko Rajović: Vežba za motoriku

Potrebno vam je:

  • plastična kutija
  • testenina od školjki
  • pasulj
  • proso
  • figurice životinja
  • žute igračke
  • lopatice i kalupi

Postupak:

Uzmite veliku plastičnu kutiju i napunite je sa igračkama i raznim materijalima. Za punjenje koristiti pirinač, testeninu, proso i druge žitarice, kao i travu, suvo i sveže lišće, pesak, mali šljunak. Takođe, možete staviti i kanticu sa malo vode.

Stavite figure životinja u napunjenu posudu, a pri stavljanju možete izgovarati i koje zvukove životinje ispuštaju, kako se zovu, u kakvom staništu žive, kako se zovu mužjak, ženka, mladunče. Sa starijom decom možete se igrati i igri uloga, na primer zoološki vrt ili na farma.

Promenite igračke u kutiji da bi detetu bilo zanimljivije. Na primer, da biste pomogli deci da nauče boje, stavite igračke i kalupe iste boje u senzornu kutiju. Sledeći put promenite boju.

Napomena: Nikada ne ostavljajte dete bez nadzora kada se igra sa malim predmetima koje bi moglo da udahne ili proguta!

U video prilogu ispod pogledajte kako ova senzorna igračka izgleda i kako da je sami napravite!

BONUS VIDEO:

Igračke koje ne treba kupovati deci TikTok/montessori.mothering


(Yumama/T.A.S.)