Dečje igračke su danas, čini se, dostupnije nego ikada, pa skoro svako dete ima mnogo više igračaka nego što je to bio slučaj pre 20, 30 godina. Stručnjaci kažu da ne treba "zatrpavati" mališane prevelikim brojem igračaka, ali bez obzira na to koliko ih ima, gotovo uvek dete ima neku svoju omiljenu, koju u ručice uzima prvu.

Stručnjaci taj fenomen nazivaju "ekstremno intenzivnim interesom", kada je dete gotovo opsednuto određenom vrstom igračaka – lutkama, dinosaurusima, autićima... Taj ekstremno intenzivni interes se kod dece obično javlja oko 18. meseca života, a ima ga oko trećina dece predškolskog uzrasta, piše theweek.com.

Mnoga deca, i to ne samo dečaci, obožavaju da se igraju autićima, dok ih druge igračke gotovo ne zanimaju. Šta je to tako interesantno pa mališani obožavaju autiće, kamiončiće, voziće, autobuse?

"Deca starosti do dve godine su u senzomotornoj fazi razvoja. Uče tako što upijaju sve svojim čulima – vidom, dodirom, ukusom, mirisom, sluhom. Igračke i objekti iz realnog života poput autića angažuju njihova čula. Deca mogu da imaju interakciju sa autićima, kaminčićima, tako što okreću njihove točkove, gledaju ih kako se kreću u raznim pravcima ili slučaju zvuke koje proizvode", kaže muzički terapeut specijalizovan za rani razvoj i tretman dece sa autizmom, Alisa Vilkins.

Osim toga, decu privlače glasni objekti koji se pomeraju, opet zato što angažuju njihova čula.

"Oni vide svetla na malim automobilima, točkove koji se okreću, zvuk paljenja motora i to veoma angažuje njihova čula. Decu će uvek privući nešto što svetli i svira jer angažuje njihov mozak i senzorni sistem", pojašnjava Vilkinsova.

Prednost ovih igračaka je i u tome što su dovoljno mali da stanu detetu u ruku.

"Autići mogu da postanu omiljena igračaka i dečacima i devojčicama jer je to stvar koju mogu da ponesu sa sobom svuda da se igraju", kaže stručnjak iz oblasti mentalnog zdravlja Rozen Kapana-Hodž, dodajući da se mališani vezuju za ove igračke baš zato što mogu da ih stave u džep i nose svuda sa sobom.

Dobra strana ove igračke je i to što uči decu da svojim delovanjem mogu nešto da promene. "Veoma je uzbudljivo za decu da nauče da mogu da promene nešto u svom okruženju. Igrajući se autićima mališani mogu da smisle razne zanimljive scenarije, poput toga da se auto penje uz zid ili da se sudari sa nečim", pojašnjava Kapana-Hodž.

Prednosti igranja autićima su brojne, pa stručnjaci kažu da i dečaci i devojčice treba da ih koriste u svojoj igri.

"Automobilčići su jeftine, dostupne igračke koje podstiču učenje, istraživanje okoline, nezavisnost, motorne veštine, veštine rešavanja problema i kreativnost", kaže Kapana-Hodž, ističući da su takođe i veoma zabavni.

"Uživanje je slušati decu kako izmišljaju scenarije u kojima je jedan put zatvoren, pa moraju da nađu drugi ili da gledate njihovo uzbuđenje dok se autić penje uz zid da bi izbegao čudovište".

Iako igračke automobili imaju iste osnovne delove, kako se dete igra autićima zavisi od njegovih jedinstvenih osobina. Na primer, neko dete možda voli da autić udari u zid, drugo da ih poređa u liniju, neko da ih umota u ćebence... Kako će se dete igrati igračkama, individualna je stvar, ali često ima veze sa tim kakvu vrstu interakcije porodica ima sa njima.

"Ako dete vidi brata ili sestru da se trkaju autićima, verovatno će i ono raditi to isto", kaže Vilkinsova. "Nekim mališanima je zanimljiv zvuk sudara autića, a drugima se dopada organizacija i urednost, pa ih umiruje da ih poređaju na određen način".

BONUS VIDEO:

Igračke koje ne treba kupovati deci TikTok/montessori.mothering

(Yumama/N. Z.)