Kako da sprečite dete da sve stavlja u usta? Ne treba da mu otimate i grdite ga, evo šta je bolje

Stavljanje predmeta u usta je normalna faza razvoja, ali je i opasno jer nikad ne znate šta dete sve može da uzme. Evo šta možete da pokušate da biste sprečili mališana da baš sve što uzme stavlja u usta.

Shutterstock

Sa bebama i malom decom je svaki dan pun novina i iznenađenja, naročito od trenutka kada počnu da puze, hodaju i kreću se po kući. Tada kreće i nalaženje najrazličitijih stvari po kući, koje mališani prvo ispituju pogledom, zatim rukicama, a na kraju pokušavaju da ih stave u usta.

Iako je stavljanje predmeta u usta načina na koji bebe istražuju svet i sasvim je normalan deo razvoja, roditelji moraju neprestano da nadgledaju dete da ne bi stavilo u usta i neke opasne predmete koji mogu da izazovu gušenje.

Kako da sprečite bebu da sve stavlja u usta

Da biste to uradili, potrebno je da se cela porodica pridržava istih pravila, a ne samo mama. Za početak, stalno pričajte o tome da stvari ne smeju da se stavljaju u usta niti da se žvaću, te da ne služe tome.

  • Kada vidite da dete hoće da stavi u usta neki predmet, pokušajte da mu odvučete pažnju nečim drugim – pozovite ga da se igrate, da vam nešto pomogne i slično.
  • Pokazujte mališanu čemu služe predmeti koje želi da stavi u usta. Recite mu koja je njihova namena, da tu postoje neki mali delovi koji su potrebni da bi predmet mogao da funkcioniše.
  • Ako detetu niču zubi, dajte mu glodalice koje može da stavlja u usta i žvaće kako bi mu bilo malo lakše, ali neka drugi predmeti budu zabranjeni u tu svrhu.
  • Nemojte da vičete ili se ljutite ako uhvatite dete da stavlja neki predmet u usta, nemojte da mu ga otimate iz ruku, niti da grubo pokazujete emocije. Smireno recite mališanu da ne sme to da žvaće, da je opasno, ispružite ruku ispred sebe i čekajte da vam dete da predmet samo, a ako to uradi, pohvalite ga.

Kako izbeći stavljanje predmeta u usta

Da biste u budućnosti izbegli da dete stavlja stvari u usta, najbolje je da sklonite sve potencijalno opasne predmete sa mesta na kojima mališan može da ih dohvati.

Dete uči iz ponašanja odraslih, zato ako vam hrana padne na pod i vi je nakon toga podignete i pojedete, ne očekujte od mališana da ne radi isto to.

Odrasli često nisu ni svesni da i oni sami stavljaju neke predmete u usta – na primer, neko žvaće čačkalicu, neko stavlja hemijsku u usta dok piše... Deca i to vide, zato obratite pažnju da li i vi pravite neku ovakvu grešku, prenosi ilady.ru.

Svakako, uprkos merama koje preduzimate da dete ne bi stavljalo stvari u usta, uvek budite oprezni jer je dovoljan trenutak nepažnje da mališani ipak negde "iskopaju" nešto što je potencijalno opasno.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Džinovska beba od 4 meseca  TikTok/devonkelley0