Između 2. i 3. godine dete bi trebalo da bude u stanju da bezbedno ide gore-dole stepenicama hodajući i držeći se za oslonac (bilo da se drži za vašu ruku ili ogradu).
Do 3. godine, većina dece bi trebalo da bude u stanju da menja noge na stepenicama naizmenično bez držanja. Ovladavanje ovim veštinama u velikoj meri zavisi od uzrasta u kome je dete savladalo prethodne grube motoričke veštine, tako da ako je kasnilo sa hodanjem ili se čini da se uvek muči sa ravnotežom ili koordinacijom, za ovladavanje stepenica biće potrebno više vremena.
Imajte na umu da je dosledno vežbanje najlakši način da savladate bilo koju grubu motoričku veštinu, ali samo penjanje i spuštanje niz stepenice kod kuće milion puta nije mnogo motivišuće ni za koga.
Dakle, isprobajte sledećih 7 saveta koji će vam pomoći da pripremite svoje dete za stepenice — ove veštine možete početi već sa 15-18 meseci (otprilike 3-6 meseci nakon što vaše dete savlada hodanje).
Počnite sa ivičnjakom ili niskim stepenicama
Počnite sa samo jednim korakom - jednim niže od normalnog koraka. Ovo može biti odličan način da vaše dete stekne snagu, ravnotežu, svest o telu i samopouzdanje za veće stepenice. Ivičnjaci i stepenice za malu decu su obično odlično mesto za početak. Počnite tako što ćete im dozvoliti da vam drže jednu ili obe ruke i postepeno radite na smanjenju nivoa pomoći.
Vežbajte prelazak preko prepreke
Prelazak preko niske prepreke je odličan način da oponašate veštinu penjanja uz stepenice bez dodatnog izazova da morate da se popnete, izađete na stvarne stepenice. Možete koristiti rezance od pene za bazen, smotano ćebe, peškir ili čak konopac vezan između dve stolice (oko 10cm od zemlje). Pustite dete da vas drži za ruku dok se ne snađe, a zatim ga ohrabrite da samostalno pređe. Vežbajte sa bilo kojom nogom koja vodi i postepeno povećavajte visinu prepreke ako je moguće.
Balansiranje na jednoj nozi
Kada dete hoda gore ili dole uz stepenice, ono mora biti u stanju da balansira na jednoj nozi kako bi suprotna noga prešla na sledeći korak.
Nekoliko načina da isprobate ravnotežu jedne noge su: pomozite svom detetu da balansira stopalo na maloj lopti ili pomoćnom stepeniku na nekoliko sekundi, pretvarajte se da gazi kao dinosaurus sa preteranim pauzama između koraka ili sl.
Učite i silaženje
Većina dece će savladati penjanje stepenicama bez pomoći pre nego što siđu. Dok penjanje zahteva određenu sposobnost ravnoteže na jednoj nozi, to je uglavnom veština snage nogu.
Spuštanje niz stepenice zahteva viši nivo ravnoteže, kontrole mišića, pa čak i svesti o telu i prostoru. Takođe ima više prostora za greške kada se spuštate — lakše je ispraviti bez padanja pogrešan korak kada idete gore nego kada se spuštate. Zato se uvek fokusirajte na savladavanje dela koji ide gore pre nego što forsirate deo koji se spušta. Takođe možete da naučite svoje dete da silazi niz stepenice bočno sa dve ruke se držeći za zid ogradu kako biste povećali stabilnost.
Dodajte vidljiv znak na ivicu stepenika
Ako se čini da vaše dete ima poteškoća da proceni visinu ili dubinu stepenica, pokušajte da dodate vizuelni znak poput trake jarkih boja na ivice stepenika. Takođe možete postaviti obojene tačke ili nalepnice u sredinu svakog gazišta kako bi znalo gde da stavi nogu. Ako se čini da vaše dete više voli da koristi jednu nogu da se penje ili spušta uz stepenice, pokušajte da stavite nalepnicu na stopalo koje mu nije poželjno da biste ga podstakli da koristi tu nogu. Na primer, ako vaše dete ide uz stepenicu samo koristeći desnu nogu, stavite Mikijevu nalepnicu na levo stopalo i dajte verbalni znak „zakorači sa Mikijem“.
Isprobajte stepenice na igralištu ili u parku
Stepenice unutar strukture igrališta često su manje visine od stepenica u kući jer su dizajnirane za manje korake. Štaviše, stepenice na igralištu su često znatno veći izazovod stepenica kod kuće jer obično na vrhu čeka tobogan ili tunel! Takođe možete iskoristiti prednosti vežbanja penjanja ispuštanja bilo kojim ivičnjacima ili drugim stepenicima koje možete pronaći na igralištu ili u parku (ili zaista bilo gde da se nalazite) Vežbajući razne stepenice sa različitim visinama, dubinama, brojem i vrstom ograde je odličan način da poboljšate snagu i samopouzdanje.
Neka bude zabavno
Pokušajte da vežbanje savladavanja stepenica kod kuće bude što prijatnije, tako da vaše dete na to ne gleda kao na „posao“. Možete postaviti delove slagalice na dno stepenika i da bi odneli jedan po jedan deo na ploču slagalice na vrhu stepenica. Pokušajte da koristite igru uparivanja sa parovima podeljenim između vrha i dna stepenica. Budite kreativni i primenite to da vašem detetu ne bude dosadno!
Iako je važno pomoći detetu da postigne razvojne prekretnice prilagođene uzrastu, kao što je penjanje uz stepenice, uvek zapamtite da je bezbednost najvažnija stvar. Ako smatrate da je vaše dete veoma nesigurno kada vežba čitav niz stepenica, najbolje je da se usredsredite na vežbanje prvih nekoliko u bezbednom okruženju i uvek mu pružite dovoljnu pomoć. Takođe možete da naučite bezbednijim metodama da koriste stepenice kao što su bočno iskoračenje sa obe ruke na ogradi, puzanje gore dole na guzi i sl.
BONUS VIDEO