Deca su pravi mali istraživači sveta oko sebe, a od tolikog istraživanja, stimulacije i informacija koje dobiju u toku dana, nije ni čudo da budu umorni. Jeste li i vi primetili kako mališani trljaju oči kada se umore?
Mnoge zanima zašto deca trljaju oči kada su umorna, ali oni na to pitanje ne umeju da nam odgovore. Međutim, evo šta je posredi.
Deca često preopterete svoja tela igrom i različitim aktivnostima. Fizički umor znači da mišići i zglobovi rade do granica izdržljivosti, usled čega se javlja nelagoda, umor i potreba za opuštanjem.
Umoru doprinosi i obrada brojnih informacija koje mališani dobijaju nakon što su se duže vreme koncentrisali na određen zadatak i njihovom mozgu je potreban odmor.
Umor može da ima i psiho-emocionalno poreklo, na primer, od stresa usled obavljanja nekih složenijih zadataka. A za malu decu je, u principu, svaki zadatak prilično složen, prenosi aif.ru.
Emocionalni stres takođe može da poveća potrebu za odmorom očiju. Kada su mališani pod stresom ili anksiozni, oni možda i ne shvataju da će im rasterećenje i odmaranje očiju pomoći da se umire. U takvim situacijama, iscrpljenost može da se pokaže čestim trljanjem očiju.
Kako trljanje očiju pomaže deci
Jedna od primarnih funkcija trljanja očiju je zaštitni odgovor. Kada se oči umore, mogu da se jave svrab, peckanje, osećaj suvoće. Ako se ne odmaraju dovoljno, to može da dovede do naprezanja očiju. Trljanjem deca pokušavaju da uklone iritanse i na taj način zaštite oči.
Trljanje očiju takođe može pomoći da se aktiviraju suzne žlezde. Suze igraju važnu ulogu u održavanju vlažnosti očiju, te je trljanje zapravo prirodan odgovor na osećaj nelagode u očima.
Još jedan aspekt trljanja očiju je opuštanje, te ovaj potez postaje na mališane način da odvrate pažnju i opuste se. Takođe, bebe i mala deca provode dosta vremena gledajući stvari oko sebe, na taj način upoznajući svet oko sebe, usled čega dolazi do umora.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.