Roditelji žele da im deca budu pametna i mnogi od njih se zaista trude da utiču na to onoliko koliko mogu, a stručnjaci su odlučili da im u tome na neki način pomognu.

Naime, neuronaučnici sa Univerziteta u Istočnoj Finskoj su dve godine analizirali 504 dece starosti od šest do devet godina, a utvrdili su da mališani koji provode više vremena čitajući i igrajući timske sportove imaju bolje veštine razmišljanja nego oni fokusirani na druge aktivnosti, poput slobodne igre ili korišćenja računara bez nadzora, preneo je cnbc.com.

Najbolji rezultati primećeni su kod dece kod kojih je kombinovana povećana fizička aktivnosti i vreme koje provode uz knjigu, uz tradicionalnu nordijsku ishranu, koja podrazumeva unos niskomasnih mlečnih proizvoda i smanjen unos crvenog mesa ili kobasica.

"Poboljšan kvalitet ishrane, organizovane sportske aktivnosti i čitanje se povezuju sa naprednijim kognitivnim veštinama", zaključili su neuronaučnici.

Što se tiče dela studije koji sugeriše da strukturisana fizička aktivnost, poput organizovanog sportskog treninga, može da poboljša kognitivne veštine, otkriće se oslanja na ranija istraživanja koja su pokazala da postoji jasna veza između povećane fizičke aktivnosti i boljih funkcija mozga, uključujući pamćenje i sposbnost učenja.

Deca koja se bave sportom često imaju i više samopouzdanja, ali i niže stope anksioznosti i depresije nego drugi njihovi vršnjaci. Timski sportovi posebno su korisni za mentalno stanje mališana jer mešaju fizičku aktivnost sa socijalnim razvojem.

Ipak, stručnjaci naglašavaju da je za decu najbolje da imaju zdrav miks strukturisane i nestrukturisane odnosno slobodne igre jer prva utiče na ciljano učenje, dok druga podstiče kreativnost i samomotivaciju.

Što se tiče toga da je čitanje iz zadovoljstva povezano sa boljim mentalnim zrdavlje, kreativnošću i razumevanjem kod dece, kako je ranije objavljeno nakon studije sprovedene na Kembridžu, to i nije mnogo iznenađujuće. I ranije studije su pokazale da deca koja provode više vremena čitajući nego pred ekranima imaju više poena na kognitivnim testovima.

BONUS VIDEO:

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu TikTok/ heather_blether