Gotovo da nema roditelja koji svom detetu, kada uradi nešto lepo i dobro, ne kaže nešto poput: "Bravo, ti si pametnica" ili "Bravo, baš si pametan". Iako to kažu zato što u tom trenutku zaista i misle, a neki i zato što smatraju da je to dobro za samopouzdanje mališana, postoji razlog zašto ovo nije baš najbolji kompliment.

Naravno to ne znači da nikada ne treba da kažete detetu da je pametno, ali studija objavljena u časopisu Psychological Science pokazala je da su deca kojoj se to često govori sklonija da varaju.

Istraživači, uključujući i Keng Li sa Univerziteta u Torontu uradili su vežbu sa 300 mališana starosti od tri do pet godina. Od dece je zatraženo da pogađaju da li je broj na kartici veći ili manji od šest. Na inicijalnom testiranju, nekoj deci je rečeno da su "baš pametna" kada bi dali tačan odgovor, dok je drugima rečeno da su "dobro uradili" zadatke ili nisu pohvaljeni uopšte.

U kasnijoj rundi iste igre, naučnici su izašli iz prostorije, govoreći svakom detetu da ne gleda u karticu. Mališani kojima je rečeno da su veoma pametni bili su skloniji tome da ipak provire u karticu kada su mislili da niko ne gleda.

Naučnici su zaključili da deca znaju razliku između toga kada im neko kaže da su pametni i da su uradili nešto pametno. A kada odrasli, najčešće roditelji, hvale dete umesto njihovo konkretno delo, oni nakon toga žele da roditelji zadrže pozitivno mišljenje o njihovoj inteligenciji, pa su zbog toga spremni da ponekad i varaju, piše todaysparent.com.

Dakle, nema ništa loše u tome da pohvalite dete kada uradi nešto dobro, ali se potrudite da fokus bude na njegovim delima, kako ne bi osećalo pritisak da ispuni očekivanja. Najbolje je da pohvalite trud koji dete ulaže u nešto i da ga uverite da ga bezuslovno voite, čak i kada urade nešto što nije baš pametno (jer, deca rade i takve stvari).

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana