Dete vam je upravo ispraznilo kuhinjski ormarić i stavilo cediljku za testeninu na glavu kao šešir. Prestlatko, zar ne? Dok verovatno trčite da pronađete svoj telefon kako biste mogli da slikate, ne zaboravite da proslavite kada ponovo sredite taj ormarić — jer je vaše dete upravo dostiglo još jednu prekretnicu na svom putu odrastanja. Ovo se zove simbolička igra, kako prenosi Helthline.

Primeri simboličke igre u različitim godinama

Faze simboličke igre možemo podeliti na otprilike tri faze:

Rani dani (od 3 do 18 meseci)

Od magičnog trenutka rođenja, vaše dete gradi svoje znanje o svetu posmatranjem predmeta i radnji. Malo kasnije, saznaju više kroz istraživanje.

Od oko 3 meseca starosti stavljaju prste i igračke u usta da bi ih shvatili. Sa oko 8 meseci, koriste svoje igračke za pravljenje reketa. Dakle, kada vaše dete lupi zvečkom o pod, nacerite se i podnesite buku, jer ovo je početak simboličke igre. Dajte mu još nekoliko meseci i počeće da gura kamion igračku napred-nazad uz zvučne efekte „vruum, vruum“.

Dete u igri (od 18 meseci do 3 godine)

U ovoj fazi, vaše dete će se igrati samo ili rame uz rame sa drugom decom njihovog uzrasta. Možete posmatrati prethodnicu prave simbolične igre: u početku će dete slediti pravila i igrati se sa svojim igračkama na konvencionalne načine. Videćete kako gomila figurice u putnički voz, češlja kosu lutke vašom četkom za kosu i pije vodu iz njihovog seta za čaj. Neki stručnjaci ovo nazivaju funkcionalnom igrom.

Tada će stvari početi da postaju zanimljivije. Vaše dete će početi da koristi jedan objekat za predstavljanje drugog. Zato što sada može zamislite objekat i ne mora da ima konkretnu stvar ispred sebe. Drvena kocka ili prazna rolna papira mogu postati mobilni telefon. Možda ćete imati sreće da uhvatite kako razgovara samo sa sobom ili vas zove na posao. Vaše dete može da hrani svog medvedića koristeći  posuđe za igru. Ovo su prvi, jednostavni koraci simboličke igre.

Predškolac se pretvara (3 do 5 godina)

U ovom uzrastu deca počinju da se igraju rame uz rame i primećuju šta druga deca rade. Stručnjaci to nazivaju asocijativnom igrom. A njihova simbolička igra evoluira dok rade sa nekom svom planu, dodeljuju uloge i glume. Vaše dete može da planira sa svojim prijateljima šta će se igrati. Primetite kako njihova predstava postaje mini-drama: „Hajde da se igramo mame i tate. Sada je vreme da uspavam bebu." Možda ćete zateći svoje dete kako razgovara sa sobom i gura kašiku u usta svojoj lutki: „Ne treba da se plašiš. Samo reci 'aaa'."

Zašto je važna simbolička igra?

Koliko je važna simbolična igra? Veoma, prema ruskom psihijatru Levu Vigotskom. Za Vigotskog, koji je objavio svoje teorije početkom 20. veka, igranje izmišljotina je od suštinskog značaja za zdrav razvoj deteta. Simbolička igra je način na koji deca prevazilaze svoju impulsivnost i razvijaju promišljena ponašanja koja će im pomoći u komplikovanijim kognitivnim funkcijama.

Ali ima još toga. Simbolička igra je odskočna daska do pismenosti i računanja. Kada pišemo slova i brojeve, koristimo simbole za ono što želimo da prenesemo. Kada se deca bave simboličkom igrom, praktikuju upravo ovaj koncept.

Dete koje prati sekvencu kada se igra (mešanje mleka, a zatim hranjenje lutke) takođe će moći da upravlja sintaksom u jeziku („Trebaju mi papir i bojice“).

Evo liste od pet oblasti koje su ojačane kada se vaše dete uključi u simboličnu igru:

Kognitivne veštine

Kada dete vežba svoju maštu, ono stvara nove neuronske puteve i uči kako da razmišlja kreativno. Ova veština će mu pomoći u rešavanju problema kako bude starije. Dok se igra, glumi iskustva sa kojima se susrelo ubacuje u svoj mozak kako da se nosi sa njima.

Socijalne veštine

Simbolička igra uči dete da vidi „drugog“. Pošto neka deca možda misle drugačije od njih, vaše dete uči kako da sarađuje i pregovara.

Samopoštovanje

Simbolička igra vežba kognitivne veštine, kao što smo pomenuli. Vaše dete treba da smisli plan i način da ga sprovede. To je veliki podsticaj za razvoj samopoštovanja.

Jezik

Vašem detetu je potrebno razvijeno pamćenje da bi razumelo da predmet može predstavljati nešto drugo osim sebe. Ovo je prvi korak u usvajanju jezika. Igra je odličan način da se izgradi rečnik.

Motoričke veštine

Igra uključuje akciju. Dok se vaše dete igra, ono razvija fine i grube motoričke sposobnosti. Gledajte svoju decu kako se igraju i najverovatnije ćete čuti kako se vežbaju obe grupe veština: „Ko je prosuo sve perle? Sada moram da ih pokupim!”. „Poslednji do kraja dvorišta je mućak!“

Ideje za negovanje simboličke igre

Evo nekoliko sjajnih ideja o tome kako podstaći simboličku igru u tri faze o kojima smo govorili:

Rani dani (od 3 do 18 meseci)

Izložite svoje dete raznim igračkama i rotirajte ih tako da bebi ne bude dosadno. Zvečke, lopte, kocke i čaše za slaganje nisu samo sjajne za igranje na konvencionalan način. Pokažite svom detetu kako da ih udara o različite površine i uživajte u različitim zvucima koji se proizvode.

Sedite jedno naspram drugog i raširite noge da napravite okvir. Kotrljajte lopte i automobile napred-nazad. Dodajte zvukove da povećate zabavu.

Dete u igri (od 18 meseci do 3 godine)

Priredite čajanku sa omiljenim plišanim igračkama. Imenujte posuđe i pribor za jelo onako kako ste ih postavili. Koristite čepove za flaše, čašice jogurta i druge predmete koji se mogu reciklirati umesto kupovnog seta za čaj za decu. A onda se zabavite hranjenjem igračaka. Koga boli stomak od previše slatkiša? 

Pustite dete da vam se pridruži u kuhinji. Dajte mu praznu činiju i kašiku da meša sopstveno „testo za kolače“. (Ali budite spremni da mu date malo pravog).

Predškolac se pretvara (3 do 5 godina)

Čuvajte kutiju stare odeće, obuće, šalova, šešira, torbi i naočara za sunce kako bi vaše dete moglo da se oblači i pretvara da je neko drugi. Iznesite sve kada vaše dete ima drugare u poseti i imaćete najmanje pola sata tišine

Ako ste hrabri, možete privremeno da pretvorite ugao svog dvorišta ili dnevne sobe u prodavnicu, lekarsku ordinaciju ili veterinarsku kliniku. Razmislite unapred i sačuvajte sve prazne kutije za žitarice i isprane limenke za kišni dan i igranje.

Postavite šator koristeći stolice i ćebad tako da vaše dete može da ide na kampovanje. 

Treba vam dodatna motivacija? Istraživanja pokazuje da postoji veza između simboličke igre i majčinog odgovora. Što više radnji dete izvodi, to majka više uspostavlja kontakt očima, osmehuje se i dodiruje dete — a zatim se dete više igra. To je deo sjajnog ciklusa, pa počnite da se igrate i dajte svom detetu prednost u sticanju vrednih veština.

Ako se dete ne bavi simboličnom igrom, da li nešto nije u redu?

Sve je to zabava i igre dok ne počnete da brinete o svom detetu koje se ne bavi simboličkom igrom. Ne dostižu sva deca razvojne faze u isto vreme. Kada govorimo o deci, govorimo o referentnom okviru, a ne o redu vožnje autobusa. Imajte na umu da postoji širok raspon normalnog razvoja. Ali takođe, mnogi roditelji se pitaju o poremećaju autističnog spektra. Studija iz 2012. pokazao je da nema razlika između dece iz spektra i dece sa drugim zaostajanjem u razvoju kada je reč o uključivanju u simboličku igru - ali da, postoji visoka korelacija između igre, jezika i pažnje.

Ako je vaše dete prošlo predškolski uzrast i dosledno se igra samo i beskrajno ponavlja iste radnje (ređanje svojih plišanih igračaka ili sastavljanje iste slagalice) — ili ako vaše dete ne učestvuje u simboličkoj igri i neće da sarađuje ili komunicira sa drugom decom - možda biste želeli da porazgovarate o svojim brigama sa pedijatrom.

BONUS VIDEO

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu TikTok/ heather_blether