Iako uvek postoje izuzeci, današnja deca uglavnom provode previše vremena pred ekranima – bilo da je u pitanju gledanje crtaća, igranje igrica, skrolovanje po društvenim mrežama...

Stručnjaci redovno i glasno upozoravaju na štetne posledice preterane izloženosti ekranima, a sada su naučnici sproveli studiju i utvrdili da se kod dece može videti poboljšanje mentalnog zdravlja i ponašanja već posle dve nedelje smanjene izloženosti ekranima.

Kako je utvrđeno ovom studijom objavljenom u stručnom časopisu JAMA Network Open, deca u proseku provode između sedam i osam sati dnevno pred ekranima, a pomenuto poboljšanje mentalnog zdravlja i ponašanja se videlo kada se izloženost smanjila na tri sata nedeljno.

Naučnici sa Univerziteta u Južnoj Danskoj analizirali su podatke od 89 porodice sa 181 detetom starosti od četiri do 17 godina. Polovina ovih porodica pristala je da ograniči vreme koje deca provode pred ekranima na tri sata nedeljno, što je velika promena u odnosu na sedam, osam sati dnevno koliko mališani provode.

Oni koji su napravili ovu promenu su primetili značajne promene u internalizaciji - ponašanja koja su zapravo često skrivene reakcije na emocije i stres – i prosocijalno ponašanje – ponašanje prema drugima.

Deca koja su promenila ove navike su značajno poboljšala svoje ponašanje, tako da su iz ponašanja koje je prema standardizovanom upitniku kategorizovano kao "na granici" prešli u "normalnu" kategoriju.

Smanjena izloženost ekranima tokom dana je pomogla deci da bolje procesuiraju emocije i poboljšaju socijalne interakcije, prenosi nypost.com.

Ranije istraživanje objavljeno u časopisu JAMA Pediatrics je pokazalo da decu starosti do tri godine ne bi uopšte trebalo izlagati ekranima jer to može da dovede do nekih kašnjenja u razvoju.

BONUS VIDEO:

Digitalna demencija kod dece TikTok/stricek_dusko