Kada će moja beba progovoriti? Koja je prva reč koju će reći? U prvoj bebinoj godini događa se brz razvoj komunikacijskih veština i postizanje govornih prekretnica. Od gugutanja i brbljanja do odgovaranja na svoje ime i korišćenja gestova, bebe prave ogromne skokove u svojoj sposobnosti da komuniciraju sa svetom oko sebe, sa prekretnicama za govor od 6 meseci i 12 meseci za govor. Dok istražujemo neke ključne govorne i jezičke prekretnice koje bebe dostižu tokom ovog uzbudljivog vremena, hajde da prvo razgovaramo o tome šta su prekretnice i načine da ih koristimo za merenje razvoja.

Šta je prekretnica u govoru?
Prekretnice u razvoju govora su komunikacijske veštine koje većina dece može da ostvari kada dođu do određenog uzrasta. Ove prekretnice se nadovezuju jedna na drugu i pomažu nam da znamo da li je razvoj deteta na pravom putu. Važno je zapamtiti da se sva deca razvijaju sopstvenim tempom i da ne postoji dva ista deteta. Zvuči nelogično jer su prekretnice bukvalno ukorenjene u poređenju, ali pokušajte da ne upoređujete svoju bebu sa drugom decom koju poznajete. Umesto toga, koristite ove prekretnice u govoru kao vodič za rast vašeg deteta u prvoj godini.

Prekretnice u komunikaciji i govoru za 6-12 meseci
Postoji nešto posebno i zabavno u uzrastu od 6–12 meseci. Postoji toliko učenja, rasta i promena između 6-12 meseci dok vaša beba istražuje svoje sposobnosti, ograničenja i okruženje. Svaka prekretnica je označena uzrastom u nastajanju kada veština treba da počne da se razvija, a u savladanom dobu očekuje se da se nauči najnovija veština. Zapamtite, svaka beba je drugačija, a uzrasti zaista različiti. Ako vaša beba porani nekoliko nedelja ili nekoliko nedelja kasni, ne brinite. Ako vaša beba kasni više od 3 meseca da savlada govornu prekretnicu, razgovarajte sa pedijatrom.

Žuborenje i rani zvuci
Oko 6-mesečne prekretnice u govoru, bebe počinju da brbljaju i eksperimentišu sa zvucima. Oni mogu početi da prave ponavljane zvukove suglasnika i samoglasnika ili duplirano brbljanje, kao što su "ba-ba-ba" ili "ma-ma-ma". Žuborenje je suštinski preteča razvoja jezika, jer pomaže bebama da nauče kako da koordiniraju pokrete usta, jezika i glasnih žica. U ovom uzrastu bebe počinju da prepoznaju zvukove svojih imena i glasove poznatih ljudi. Do 8-10 meseci, vaša beba može početi da proizvodi neudvostručeno brbljanje. Jednostavnije, počinju da kombinuju različite suglasnike i samoglasnike, poput "ba-da-te-go". Razgovor sa bebom je najbolji način da joj pomognete da nauči da počne da brblja. Ohrabrite je tako što ćete je slušati i stalno razgovarati sa njom. Pričajte joj ono što radite, objašnjavajte joj stvari, čitajte... Podstaknite je da bude svesna kako govorni aparat funkcioniše.

Beba počinje da se opdaziva na ime
Kako se bebe približavaju 9 meseci, obično postaju osetljivije na svoja imena. Oni mogu okrenuti glavu ili pogledati prema izvoru zvuka kada čuju kako se zove. Ovo je značajna govorna prekretnica u razvoju komunikacije, jer pokazuje da bebe počinju da shvataju da reči imaju značenje. Mogu ih koristiti za identifikaciju ljudi i stvari. Bebe takođe mogu početi da prepoznaju imena članova porodice u ovom trenutku.

Da biste radili na ovoj veštini, počnite tako što ćete svoju bebu upoznati sa njenim imenom tako što ćete ga često izgovarati uz dobar kontakt očima i pevati pesme sa njenim imenom. Kasnije možete sedeti van vidokruga vaše bebe i dozivati je po imenu, nadajući se da će se okrenuti prema vama. Obavezno joj aplaudirajte i pohvalite je kada to uradi!

Korišćenje pokreta
Gestovi su vitalni preduslov govorne prekretnice veštine koja se često pojavljuje oko 9 meseci za verbalni jezik i savlada se do 12 meseci. Oni uče bebu da njihove akcije mogu uticati na svet oko sebe. Ovo je sjajan trenutak da svom detetu predstavite znakovni jezik bebe. Bebe mogu shvatiti jednostavne znakove i gestove kao što su "ajde", "ne“ i "jedi" od najranijeg uzrasta. Korišćenje gestova postavlja osnovu za složenije komunikacijske veštine kao što je korišćenje reči i fraza za izražavanje svojih potreba i želja. Iako vaša beba možda neće početi da koristi gestove do oko 9 meseci, ako ih uvedete ranije, može pomoći vašoj bebi da se upozna sa njima.

Razumevanje jednostavnih reči
Između 6-12 meseci starosti, bebe počinju da razumeju jednostavne reči i fraze. Čak i ako ne mogu da izgovore ove reči, mogu da prepoznaju njihovo značenje i na odgovarajući način reaguju na ovoj prekretnici govora. Na primer, ako kažete "pa-pa", oni mogu odmahnuti rukom ili pogledati prema vratima. Oni takođe mogu da razumeju reči povezane sa dnevnim rutinama, kao što su kupanje ili "vreme za spavanje", i osnovne komande kao što su "ne", "dođi ovamo" i "hoćeš još?" Ovo je suštinski korak ka razvoju receptivnih jezičkih veština, omogućavajući bebama da razumeju šta se govori. Dok se krećete kroz svoje dnevne rutine, opišite i označite sve svojoj bebi. Njihovi mali mozgovi su poput sunđera, i videćete kako se veze prave pred vašim očima.

Imitiranje zvukova i pokreta usta
Imitacija bebe je tako zabavna i uzbudljiva 12-mesečna prekretnica govora u njihovom komunikacijskom razvoju! U ovom trenutku, bebe mogu početi da imitiraju zvukove i gestove koje čuju i vide. Na primer, ako isplazite jezik ili širom otvorite usta, trebalo bi da pokušaju da vas kopiraju. Takođe možete primetiti da vaša beba pokušava da imitira ono što kažete. Počnite sa zvucima okoline, kao što su zvuci životinja ili uzvici, poput "vau". Vaša beba takođe može početi da se smenjuje da vokalizuje sa vama, što oponaša razgovor.

Korišćenje jednostavnih reči i zvukova
Između 10-12 meseci, bebe mogu početi da koriste jednostavne reči i zvukove za komunikaciju. Oni mogu reći "mama" ili "tata" da bi se odnosili na svoje roditelje ili da koriste reči poput "lopta" ili "pas" da identifikuju predmete koje vide. Mnogi roditelji možda nisu svesni da njihova beba ne mora da koristi pravu reč da bi se ona računala kao reč na jeziku njihove bebe. Na primer, životinjski zvuci, uzvici poput "vau" i "pa-pa" aproksimacije reči, svi se računaju kao reči. U suštini, ako vokalizacija nosi značenje, konzistentna je i predstavlja objekat, radnju ili osobu, ona se računa kao reč. Iako je njihov rečnik još uvek ograničen, ovo je uzbudljiv korak ka razvoju izražajnih jezičkih veština, koje omogućavaju bebama da komuniciraju svoje misli i osećanja.

Raspon uzrasta od 6 do 12 meseci je kritično i uzbudljivo vreme za razvoj komunikacije i prekretnice u govoru. Od brbljanja i ranih zvukova do korišćenja jednostavnih reči i gestova, bebe čine značajan napredak u svojoj sposobnosti da komuniciraju tokom ovog perioda. Kao roditelji i staratelji, od suštinske je važnosti da se bebama pruži prilika da uvežbaju svoje komunikacijske veštine pričajući, čitajući i igrajući se sa njima. Na taj način možemo pomoći da podržimo njihov razvoj i podstaknemo ih da budu uspešni u jezičkim i komunikacijskim veštinama u godinama koje dolaze.

BONUS VIDEO:

Mamu napali jer je dala detetu telefon u restoranu TikTok/savannahkthrower

(Yumama/T.A.S.)