Deca su najveća životna radost, ali kada imate mališana koji se svakog dana budi iz sna plačući, to ume da vam izvrne dan naglavačke. Ako se i sa vašim detetom dešava isto, pročitajte koji su mogući razlozi za takvo njegovo ponašanje.

Noćne more ili noćni teror

Noćne more ili noćni teror često ometaju san mališana, i mogu da budu uzrok uznemirenosti i plakanja nakon buđenja.

Noćne more su vrlo živi, neprijatni snovi zbog kojih se javljaju negativne emocije, poput straha ili anksiznosti, zbog čega dete plače. Deca često mogu čak i da se sete detalja košmara.

Noćni teror je epizoda intenzivnog straha ili uznemirenosti, koja se javlja tokom dubokog sna i deca se toga najčešće ne sećaju nakon buđenja. Tokom ove epizode dete može da izgleda kao da je budno, ali da ne reaguje na vaše pokušaje da ga umirite.

Preterana stimulacija

Celodnevno istraživanje okruženja može preterano da stimuliše dete, tako da mu bude teško da utone u san. Naročito previše energične aktivnosti ili izlaganja ekranima pred spavanje može da dovede do preterane stimulacije.

Preterana stimulacija znači da je mozak deteta iscrpljen od previše aktivnosti, informacija... Energične aktivnosti poput skakanja, trčanja pre spavanja mogu da otežaju mališanima da se opuste i tako im odlože san. Na isti način deluju i ekrani, samo što oni pružaju previše psihološke stimulacije.

Anksioznost zbog razdvajanja

Anksioznost zbog razdvajanja od roditelja je normalna faza emocionalnog razvoja. Najčešće se javlja oko prve godine života i može da se nastavi do druge ili čak treće godine.

Može da utiče na plakanje posle buđenja na sledeće načine:

  • Ako dete plače odmah po buđenju, moguće je da dete shvati da je samo i to ga uznemiri i rasplače.
  • Ukoliko se dete probudi tokom noći i shvati da je samo, to može da bude stresno iskustvo za njega, a taj osećaj može da se nastavi i ujutru, zbog čega se dete budi uplakano, piše nybabysteps.com.
  • Može da se javi i anksioznost zbog budućeg razdvajanja ako dete očekuje dan kada roditelji neće biti konstantno sa njim. Naročito nakon noćne razdvojenosti, to može da bude okidač za plakanje po buđenju.

Inercija spavanja

Inercijom spavanja se naziva onaj osećaj dezorijentisanosti i ošamućenosti nakon buđenja, koji može da traje od nekoliko minuta do pola sata. Javlja se zbog prekida određene faze sna, a upravo ova dezorijentisanost ili naglo buđenje iz sna mogu da budu okidač za uznemirenost i suze deteta.

Glad ili žeđ

Fizičke potrebe, poput gladi ili žeđi, mogu da probude decu, pa se tako dešava da mališani po buđenju plaču jer su gladni ili su im suva usta jer su žedni.

Bolest ili nelagoda

Fizička nelagoda usled nicanja zuba, recimo, može ponekad da utiče na spavanje deteta i da bude uzrok plača posle buđenja. Na isti način na njih mogu da utiču i infekcije uha, prehlada i slični problemi.

Da biste znali odakle da počnete da rešavate problem, najvažnije je prvo da prepoznate tačan uzrok, a to ćete najbolje uspeti posmatranjem deteta i analiziranjem njegovog ponašanja.

BONUS VIDEO:

Trik kako da vam beba spava noću TikTok/tomimariecook